Rozmiar czcionki: T  T+  T++     Kontrast: C1  C2  C3    Wersja klasyczna
MIEJSKO-GMINNA BIBLITEKA PUBLICZNA W GŁOGÓWKU

 

Życie biedronki to prawdziwe widowisko!Dzieci z PP Nr 3 w Biedrzychowicach i OP w Twardawie miały okazję poznać bliżej tę uroczą panią.


  " Wielkanocne czytanie " - pod takim hasłem odbywały się w filii bibliotecznej w Twardawie kwietniowe spotkania z dziećmi.

 Spotkanie z bibliotekarką to już stały element w życiu przedszkolaków z Kierpnia i Zawady. Maluchy, po wysłuchaniu wybranej książeczki miały okazję wypożyczyć bajki do domu.

 Walentynki to czas, kiedy bliscy sobie ludzie wyrażają swoje emocje przy pomocy upominków, kwiatów i gestów.

 Dokarmianie zwierząt zimą to ważne i ciekawe doświadczenie. Uczy dzieci odpowiedzialności i pozwala im lepiej zrozumieć naturalne środowisko.


 

W czasie ferii zimowych przedszkolaki z Kierpnia spotkały się z bibliotekarką by wysłuchać ciekawych opowieści oraz wypożyczyć bajeczki.


 

 W świąteczny nastrój uczniów z SP w Twardawie wprowadziła " Opowieść wigilijna" , której wysłuchali w bibliotece.


 

Anioły czuwają nad nami, możemy z nimi rozmawiać, dziękować im za dobre chwile I prosić o pomoc w trudnych sytuacjach. Gotowe są pomagać każdemu, kto w nie wierzy. Dzieci z OP w Twardawie I PP Nr 3 w Biedrzychowicach miały okazję uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych o Aniołach.Po raz kolejny przedszkolaki z Kierpnia i Zawady miały okazję spotkać się z bibliotekarką i wypożyczyć książeczki.


 

Lawenda to roślina o wielu zastosowaniach i pięknych kwiatach, która od wieków cieszy się popularnością ze względu na swój wyjątkowy aromat i właściwości lecznicze.
Uczniowie ze SP w Twardawie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z lawendy.
 
 
 
 Pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia biblioteczne przedszkolaków z Zawady upłynęły w radosnej atmosferze podczas gier i zabaw. Dzieci miały również okazję wypożyczyć książeczki.

 Przedszkolaki z Zawady , tak jak większość dzieci, bardzo lubi Kubusia Puchatka. Podczas spotkania z bibliotekarką miały okazję poznać jedną z przygód ulubionego bohatera oraz wziąć udział w przygotowanych zabawach.

 Żabki słyną z dalekiego skoku, długich lepkich języków i wieczornych "koncertów" nad stawami i jeziorami. Swoich sił jako żabki próbowały przedszkolaki z PP nr 3 w Biedrzychowicach i OP w Twardawie.

 Po raz kolejny przedszkolaki z PP Nr 4 Oddział Kierpień  mogły wysłuchać bajeczki oraz wypożyczyć książki.

 Łąka to miejsce pełne życia -kwitnące kwiaty, piękny zapach. Na łące można spotkać tańczące motyle i pracowite pszczoły zbierające nektar. To magiczne miejsce poznały dzieci podczas zajęć bibliotecznych z OP w Twardawie i PP nr 3 w Biedrzychowicach.

 Książeczka " Jaś i Pusia w przedszkolu" stały się dla przedszkolaków z Zawady inspiracją do gier i zabaw z bibliotekarką.

 Przedszkolaki w Kierpniu miały okazję wypożyczyć książeczki oraz posłuchać o przygodach uroczego osiołka - Kłapouchego.

 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w PP nr 3 w Biedrzychowicach i OP w Twardawie odbyły się zajęcia w trakcie których dzieci dowiedziały się jak ważna jest woda i dlaczego trzeba ja szanować.

 Wiosna powoli wkracza do naszych parków i  ogrodów. O jej zwiastunach rozmawiały przedszkolaki w Zawadzie.

 3 marca bibliotekę w Wierzchu odwiedziły przedszkolaki by wziąć udzial w zajęciach przygotowanych przez Panią Brygidę.


 Przedszkolaki z Kierpnia zainspirowane bajeczką " Zwierzęta leśne" wykonały maski karnawałowe.

 Walentynkowe zajęcia w przedszkolu w Biedrzychowicach.

 Zima to uwielbiana przez dzieci pora roku. O zabawach na śniegu i lepieniu bałwana opowiadały przedszkolaki z PP nr 3 w Biedrzychowicach i OP w Twardawie.

 16.01.2023r. przedszkolaki z Kierpnia rozmawiały o tym,jak dobrze mieć sąsiada-życzliwego i gotowego do pomocy. Po wysłuchaniu bajeczki miały okazję wypożyczyć książeczki do domu.

 

 9.01.2023r dzieci z Przedszkola w Zawadzie wysłuchały bajki" Kołysanki przytulanki" oraz wypożyczyly książeczki.

 Dzisiaj rozmawialiśmy o samotności, wrażliwości i czynieniu dobra. Dzieci z PP nr 3 w Biedrzychowicach oraz SP z OP w Twardawie poznały bajkę "Dziewczynka z zapałkami" i pokazały wielkie serca.


 

30.11.2022r filia biblioteczna  w Twardawie zamieniła się w komnatę wróżb i tajemnic...

 Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Twardawie miały okazję porozmawiać o tym, co oznacza słowo "odpowiedzialny".

  Posiadanie żywego pupila to nie lada wyzwanie. Dzieci z PP nr 3 w Biedrzychowicach i SP w Twardawie miały okazję dowiedzieć się, jak ważne i odpowiedzialne jest to zadanie.

 

 


 

16.11.2022r przedszkolaki z Kierpnia wysłuchały bajeczki " Wilk i kruk" oraz wypożyczyły do domu nowe bajeczki.


 

Przedszkolaki z Kierpnia odwiedziła bibliotekarka z Błażejowic. Dzieci wysłuchały książeczki " Cudowne opowiadania o zwierzątkach" oraz wypożyczyły książeczki.


 

Jesień to pora roku w której zachodzi wiele zmian w przyrodzie. Drzewa zmieniają kolory, a zwierzęta przygotowują się do zimy.
Dzieci z PP nr 3 w Biedrzychowicach i OP w Twardawie w ramach zajęć bibliotecznych poznały sympatyczną, rudą mieszkankę lasów- wiewiórkę.

 Przedszkolaki z Zawady wysłuchały książeczki " Leśne opowieści".

 Jesień kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi, deszczową pogodą i zbiorem ziemniaków. Uczniowie ze SP z Twardawy dowiedzieli się skąd pochodzą ziemniaki i kto sprowadził je do naszego kraju.

 

 Bibliotekarka z Błażejowic odwiedziła przedszkolaki w Kierpniu i Zawadzie. 

" Kiedy pada deszcz?" oraz co znaczy  pojęcie " ekologia" dowiedziały się maluchy z Kierpnia.

Przedszkolaki z Zawady wysłuchały bajeczki pt " Kopciuszek".

 Ślimaki też mają swoje święto! O tym jak żyją, ile jest ich gatunków oraz że są przysmakiem w niektórych państwach dyskutowały dzieci z SP i OP w Twardawie w ramach zajęć bibliotecznych.

 Przedszkolaki z Biedrzychowic poznały życie ślimaków. Wprowadzeniem do rozmowy był wiersz  " Ślimak, ślimak, pokaż. rogi ..". Na zakończenie , dzieci wykonały prace plastyczne.

 20 maja bibliotekę w Szonowie odwiedzili uczniowie z klasy  pierwszej.Dzieci, po wysłuchaniu książeczki Agnieszki Stelmaszyk " Zabawy książek" poznały zasady zachowania się w bibliotece oraz zostały pasowane na czytelników.

 25.04.2022r  Pani Brygida z filii bibliotecznej w Błażejowicach  odwiedziła dzieci z Przedszkola w Kierpniu by poczytać maluchom bajeczki .Przedszkolaki  miały również okazję wypożyczyć książeczki do domu.

 6.04.2022r dzieci z PP nr 3 w Biedrzychowicach wysłuchały opowiadania "Tajemnica małego nasionka" B. Kłopacz. Następnie wcieliły się w rolę ogrodników i posadziły "Tajemnicze ziarenka". Zobowiazały się regularnie je podlewać i cierpliwie czekać, aby zobaczyć co z nich wyrośnie.

 

 30.03.2022r. z okazji minionego Dnia Teatru,  w bibliotece odbyło się spotkanie z dziećmi ze SP w Twardawie. W ramach zajęć, uczniowie mieli okazję poznać magiczny świat funkcjonujący za kulisami oraz poznać rodzaje teatru. Te, które były najbardziej interesujące, przelali na papier. Na zakończenie uczestnicy wcielili się w role aktorów.

 Od kilku dni mamy już wiosnę. Dni stały się dłuższe i cieplejsze, a przyroda budzi się do życia. Dziś dzieci z P.P. nr 3 w Biedrzychowicach i Oddziału Przedszkolnego w Twardawie wysłuchały opowiadania o wiośnie E. Sarnackiej -Mahoney. Dowiedziały się, że tą piękną porę roku można nie tylko zobaczyć, ale także poczuć i usłyszeć. Na zakończenie wykonały prace plastyczne o wiosennej tematyce.

 Nauka przez zabawę sprawia dzieciom wiele radości. Dzisiaj uczniowie ze SP w Twardawie uczestniczyli w tego typu zajęciach organizowanych przez miejscową bibliotekę. Bawiąc się zdobywali wiedzę, rozwiązywali zadania, a także dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

 Dzisiaj dzieci z PP nr 3 w Biedrzychowicach w ramach zajęć bibliotecznych przedstawiały życie pewnej bardzo dziwnej kaczki - Kaczki Dziwaczki.Nasi młodzi uczestnicy obserwowali jakie zwariowane rzeczy robiła nasza bohaterka.W trakcie przedstawienia przedszkolaki dowiedziały się, że np. u fryzjera nie kupimy sera.Spektakl odbył się w bardzo miłej i zabawnej atmosferze . Wszyscy byli zadowoleni i o to przede wszystkim nam chodziło.

 Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, z tej okazji dzieci z PP nr 3 w Biedrzychowicach, we Wróblinie oraz z OP w Twardawie wysłuchały bajki " Wielka zadyma z Mikołajem" W. Drabika. Na zakończenie przedszkolaki wykonały prace tematyczne.

  29.11.2021 r w PP nr 3 we Wróblinie odbyły się zajęcia o jeżach, które przeprowadziła bibliotekarka z MiGBP. Tematem przewodnim było ,, Przgody jeża z pod miasta Zgierza" W. Chotomskiej.
Poza czytaniem książek nasi uczestnicy mieli również zajęcia praktyczne. Zadanie polegało na połączeniu natury z wyklejankami. Prace wyszły przepięknie. Warsztaty miały za zadanie uświadomić naszym najmłodszym o tym jak funkcjonują i żyją jeże. Wnioski wyszły same- trzeba dbać o przyrodę oraz pomagać naszym mniejszym zwierzątkom.

 10 Listopada obchodziliśmy ,,Dzień Jeża", z tej okazji przedszkolaki z PP nr 3 w Biedrzychowicach oraz OP w Twardawie uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarkę z filii MGBP. ,,Przygody jeża spod miasta Zgierza" W. Chotomskiej od tego tematu rozpoczęła się wspólna lekcja. Ciekawostki na temat życia i przyzwyczajeń tych kolczastych zwierzątek bardzo przypadły do gustu małym słuchaczom. Przedszkolaki zrozumiały jak dobrze jest mieć ciepłe gniazdko rodzinne. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych.

 Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, dziecko, ludzie stoją, ludzie siedzą i w budynku


 

25 maja młodzież z internatu SOSW w Głogówku, wzięła udział w zajęciach edukacyjnych  "Lasy, tlen powietrze".

 

Marianna Gornig

 

 


 11.05.2021r w przedszkolnym ogrodzie dzieci  z Biedrzychowic poznały życie pszczół ,wysłuchały książeczki „Pan Kacperek i pszczółki” Elżbiety Krystek oraz pokolorowały obrazki.

 


 

Każdy z nas, będąc dzieckiem, urządzał sobie zabawy "na niby". Zwykły patyk mógł zamienić się w miecz, a odpustowy pierścionek nabierał magicznej mocy. Zabawy te odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka, gdyż rozwijają jego kreatywność i wyobraźnię. 11 maja grupa Jagódek z Przedszkola nr 3 wzięła udział w takiej zabawie. Po wysłuchaniu opowiadania Marcina Przewoźniaka "Zabawa w udawanie", dzieci odgrywały wymyślone przez siebie role. Następnie przemieniły się w znakomitych malarzy i stworzyły dzieła, których nie powstydziłyby się największe galerie.

Marianna Gornig


 

Lasy stanowią ok 30% powierzchni Ziemi. Są wielką "fabryką tlenu", ostoją dla zwierząt i roślin a także ulubionym miejscem wypoczynku dla ludzi. Dlaczego są tak ważne dla człowieka i klimatu rozmawiały przedszkolaki z grupy Rybki podczas zajęć, które odbyły się 11 maja. Dzieci wykonywały doświadczenia pokazujące, że tlen, mimo iż jest bezbarwny, naprawdę istnieje, a drzewa potrafią go produkować.

Marianna Gornig


 

Za chwilę przywitamy wiosnę, przyroda budzi się do życia. O pierwszych jej zwiastunach i zmianach zachodzących w przyrodzie rozmawiały dzieci biorące udział w zajęciach "Witaj wiosno". Na zakończenie robiły wiosenną pracę plastyczną.

Marianna Gornig

 

1. 15.03.2021 - 5 latki Przedszkole nr 4

2. 16.03.2021 - 3 latki Przedszkole nr 4

3. 17.03.2021 - 5 latki Przedszkole nr 3

 


 

Chleb od wieków otaczany jest szacunkiem. Stanowi składnik naszego codziennego pożywienia. O tym ile pracy potrzeba, by każdego dnia mógł być na naszym stole, przekonały się dzieci biorące udział w zajęciach "Od ziarenka do bochenka".

Marianna Gornig

 

1. 22.02.2021 - 5 latki Przedszkole nr 4

2. 23.02.2021 - 3 latki Przedszkole nr 4

3. 24.02.2021 - Odział Przedszkolny


4. 25.02.2021 - 4 latki Przedszkole nr 4

5. 01.03.2021 - 3 latki Przedszkole nr 3

6. 03.03.2021 - 5 latki Przedszkole nr 3

7. 05.03.2021 - 6 latki Przedszkole nr 4

8. 11.03.2021 - 4 latki Przedszkole nr 3

 

 


 

W środę, 10 marca, przedszkolaki z Biedrzychowic słuchając  „Trzeciej księgi przygód Koziołka Matołka” K. Makuszyńskiego., przeniosły się w krainę przygód Koziołka i razem z nim szukały Pacanowa. Swoje wyobrażenia o słynnej miejscowości przeniosły na karki papieru, wykonując pomysłowe ilustracje.

 


 

W wiosennym nastroju odbyły się poniedziałkowe zajęcia (1 marca) z przedszkolakami w Zawadzie. Bibliotekarka z filii w Błażejowicach Dolnych przeczytała wiersze o wiośnie, a dzieci opowiadały, jak wygląda przyroda o tej porze roku. Na zakończenie powstały oryginalne zakładki do książek o tematyce wiosennej.

Małgorzata Wójcicka - Rosińska

 


 

W środę, 24 lutego, bibliotekarka z filii w Biedrzychowicach odwiedziła tamtejsze przedszkolaki. Mimo pięknej, wiosennej pogody, dzieci chętnie wysłuchały książki S. Smallman’a „Niedoskonały pingwin” oraz opowiadania G. Bąkiewicz „Pingwin”. Bibliotekarka opowiedziała czym się żywią, gdzie mieszkają, jakie mają zwyczaje te sympatyczne nieloty. Na zakończenie dzieci zatańczyły taniec pingwina i wykonały prace plastyczne z rolek po papierze toaletowym. Zabawa była przednia!

Anna Stolarewska


 

16 lutego w Przedszkolu Publicznym w Racławicach Śląskich odbyły się zajęcia biblioteczne z okazji Dnia Kota. Dzieci wysłuchały kilku bajek ,których głównymi bohaterami były te sympatyczne zwierzaki , opowiadały o swoich pupilach oraz wykonały ich portrety . Atrakcją było również malowanie na twarzach ,,kocich mordek''.
24 lutego dzieci wysłuchały dwóch opowiadań Wiesława Drabika ,, Jak pies z kotem" oraz ,,Nie-zły pies"

 Alina Król

 


 

Czy Bartek chodzi spać z kurami, kto jest czarną owcą oraz czy  koty chodzą swoimi drogami dowiedziały się przedszkolaki z Kierpnia. W poniedziałek, 22 lutego,  odwiedziła ich bibliotekarka z Filii w Błażejowicach Dolnych, która przeczytała dzieciom opowiadania z książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy?”. Pisarz w dowcipny i przystępny sposób wyjaśnia znaczenie najbardziej popularnych związków frazeologicznych. Przedszkolakom spodobały się te zabawne historie, z przejęciem opowiadały  także o swoich przygodach ze zwierzakami. Na zakończenie zajęć, w nawiązaniu do niedawno obchodzonego Światowego Dnia Kota,  dzieci wykonały ilustracje do opowiadania o niepokornych kotach.

 Małgorzata Wójcicka- Rosińska


 

W czwartek, 18 lutego, grupa Jagódki z Przedszkola nr 3 wzięła udział w zajęciach "W krainie wiecznej zimy". Dzieci z przejęciem wysłuchały opowieści o dalekich krajach, wykonały też zimowe prace plastyczne.

Marianna Gornig


 

Dnia 18 lutego 2021r. w Filii bibliotecznej w Twardawie odbyło się pożegnalne spotkanie przedszkolaków z panią bibliotekarką. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania o bałwanku, rozmawiali o tym jak lubią spędzać czas w okresie zimowym i dzieliły się opinią o swoich przeżyciach z ulepieniem bałwanka. Pod koniec spotkania dzieci pokolorowały obrazki o tematyce zimowej oraz zostały poczęstowane słodkościami.

Brandenburg Magdalena

 


 

W walentynkowym nastroju

„Serce i zmysły” to tytuł rozdziału książki „Cztery pory baśni. Zima” Włodzimierza Dulemby, którego wysłuchały przedszkolaki z Zawady. Fragment książki przeczytała bibliotekarka z filii bibliotecznej w Błażejowicach Dolnych, która 15 lutego odwiedziła oddział przedszkolny. Nawiązała do postaci św. Walentego i walentynek, które były obchodzone dzień wcześniej. Dzieci chętnie dyskutowały, czy warto okazywać innym serce i być miłym. Zgodnie oświadczyły, że warto być dobrym dla innych, robić drobne niespodzianki czy przysługi. Na zakończenie przedszkolaki dostały od bibliotekarki kartki walentynkowe, które samodzielnie pokolorowały. Dzieci wypożyczyły także książki, które z przejęciem przeglądały już w przedszkolu.  

Małgorzata Wójcicka-Rosińska


 

We wtorek, 9 lutego 2021r , bibliotekarka z filii w Biedrzychowicach odwiedziła miejscowe przedszkolaki. Jako że zbliża się Dzień Kota, zajęcia były poświęcone tym przemiłym zwierzakom. Dzieci wysłuchały opowiadań o kotach i dyskutowały o ich zaletach. Na zakończenie wykonały "kocie" prace plastyczne.
Anna Stolarewska


 

5 lutego grupa 4-latków z Przedszkola nr 4 wysłuchała bajki braci Grimm "Pani Zima". Opowiadanie to zawiera ponadczasowe przesłania, pochwala pracowitość i potępia lenistwo. Dzieci opowiadały jak pomagają innym. Stwierdziły, że warto być życzliwym i pomocnym, a nie kierować się tylko własnym dobrem. Na zakończenie wykonały ilustrację do książki.

Marianna Gornig


 

4.02.2021r Przedszkole Nr 3

Zajęcia z Arktyki, Antarktydy bardzo ciekawie przeprowadziła Pani Marianna Gornig. Dzieci były bardzo zainteresowane i aktywne. 


 

Dnia 03 lutego 2021 w Bibliotece Publicznej w Twardawie odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Później uczniowie klasy pierwszej złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładko – linijkę, która będzie im przypominała o tym uroczystym wydarzeniu oraz kolorowanki.

Na zakonczenie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książeczki przez pierwszoklasistów. W tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Brandenburg Magdalena


 

    W środę, 3 lutego 2021 r, bibliotekarka z filii w Biedrzychowicach przeprowadziła zajęcia w PP nr 3 – oddział  Biedrzychowice. Dzieci wysłuchały baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko” i dyskutowały na temat niewłaściwego zachowania - oceniania innych po wyglądzie. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały prace plastyczne tematycznie  nawiązujące do baśni. 

    Anna Stolarewska


 

 W trakcie  spotkania "Mroźna kraina" uczniowie klasy 2a i 2b  Szkoły Podstawowej Nr 1poznali  wiele ciekawostek z życia pingwinów i innych zwierząt zamieszkujących Antarktydę i Arktykę. Na koniec zajęć wykonali  piękne prace plastyczne.

Marianna Gornig


 

       W pierwszym dniu lutego bibliotekarka z filii bibliotecznej w Błażejowicach Dolnych odwiedziła przedszkolaki z Zawady. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały fragmentu książki Włodzimierza Dulemby „Zima. Cztery pory roku”, który dotyczył mrozu na szybie. Przedszkolaki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat zimowych obrazków na szybie, które powstają podczas mroźnych nocy. Na zakończenie dzieci wykonały interesujące, zimowe prace plastyczne.

   Małgorzata Wójcicka-Rosińska   

 


 

Dnia 27 stycznia uczniowie klasy I i III ze Szkoły Podstawowej w Twardawie  wysłuchały opowiadania pt. ,, Historia o małym bałwanku "., a następnie po krótkiej rozmowie pokolorowały obrazki. Prace wykonane przez uczniów rysunki zostały wywieszone w bibliotece.

Brandenburg Magdalena

 

 

 

 


 

Zima w pełni, za oknem śnieg i mróz. Z utęsknieniem czekamy na wiosnę i cieplejsze dni. Ale czy są miejsca na Ziemi, gdzie zima trwa prawie cały rok? I czy da się żyć w takim klimacie? Na te i wiele innych pytań szukały odpowiedzi dzieci z Przedszkola nr 4, biorące udział w zajęciach "W krainie wiecznej zimy".

Marianna Gornig


 

W poniedziałek, 25 stycznia2021r  w przedszkolu w Kierpniu, odbyło się spotkanie na temat zimy, które przeprowadziła bibliotekarka z filii bibliotecznej w Błażejowicach Dolnych. Dzieci wysłuchały fragmentu książki „Zima. Cztery pory roku” Włodzimierza Dulemby, po czym dyskutowały na tematy poruszone w książce. Na koniec przedszkolaki pokolorowały zimowe mandale, które bardzo się im spodobały. 

      Małgorzata Wójcicka-Rosińska 

 


 

20.01 Dzień wiedzy o pingwinach

6-latki  z oddziału  przedszkolnego SP Nr 1 wzięły udział w zajęciach pt. "Mroźna kraina eskimoska Anaruka". Przedszkolaki poznały wiele ciekawostek z życia pingwinów i innych zwierząt zamieszkujących Antarktydę i Arktykę. Wykonały wspaniałe prace plastyczne - "Pingwinki".

Marianna Gornig


 

W poniedziałek, 18 stycznia, bibliotekarka z filii w Błażejowicach Dolnych odwiedziła przedszkolaki z Zawady. Jako że tego dnia przypada Dzień Kubusia Puchatka, dzieci wysłuchały fragmentu książki „Chatka Puchatka” A. A. Milne, który bardzo im się spodobał. W kolejnej części spotkania przedszkolaki opowiadały o swoich pluszowych maskotkach. Dyskutowały również o różnych misiach znanych im z literatury. Na zakończenie dzieci wypożyczyły książki, które już w przedszkolu zaczęły z zainteresowaniem  przeglądać.

Małgorzata Wójcicka-Rosińska


 

W Przedszkolu Publicznym nr 3-filia Biedrzychowice  przeczytano bajki: „ Wiersze dla Babci i Dziadka ”  Małgorzaty Wilk oraz „Urodziny” Doroty Gellner.  Po krótkiej rozmowie dzieci pokolorowały obrazki i zostały poczęstowane lizakami.

Anna Stolarewska

 


 

Za kilka dni rozpoczniemy najpiękniejsze święta, spędzając je w gronie najbliższych. Aby przybliżyć sobie tradycje i zwyczaje związane z tym magicznym okresem, dzieci z Przedszkola nr 4 brały udział w zajęciach "Boże Narodzenie na Śląsku" organizowane przez filię "Baszta".

 

Marianna Gornig

 

 


 

Dnia 14 grudnia 2020 r. w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach ( grupa maluszków ) przeczytana została „ 3-cia księga przygód Koziołka Matołka”. Dzieci dowiedziały się, że  sławny koziołek  dotarł wreszcie do Pacanowa. Matołek rozczarował się, że  w Pacanowie nie podkuwają kóz, ale kowale nazywają się Kozy. Tą opowieścią bibliotekarka pożegnała się z dziećmi .

     Joanna Nowak

 Dnia 10 grudnia 2020 w przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach  została przedstawiona inscenizacja bajki   „ Czerwony Kapturek”. Na podstawie krótkiego tekstu przedszkolaki poznały bajkę oraz morał: „...dzieci, pamiętajcie, że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi, bo różnie się to może skończyć!” Inscenizacja przygotowana została przez bibliotekarkę oraz wychowawczynię p. Bogumiłę Wilk.

    Joanna Nowak

 


 

Za kilka dni wielu z nas uda się na cmentarz, aby zapalić znicz na grobie swoich bliskich. Skąd wzięła się ta tradycja i czym różni się Dzień Wszystkich Świętych od Dnia Zadusznych, o tym mogli się dowiedzieć uczniowie SOSW uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych w filii bibliotecznej "Baszta". Uczestnicy wykonali też stroik na grób oraz kolorowali obrazki tematyczne.

Marianna Gornig

 


 

15.10.2020r  przedszkolaki z Oddzialu Przedszkolnego SP Nr 1 wysłuchały prezentacji o śląskim folklorze przygotowanej przez Mariannę Gornig.


 

Dnia 12.10.2020 wychowankowie internatu SOSW uczestniczyli w wycieczce po bibliotece.

Marianna Gornig

 


 

 Dnia 21 września 2020r. w przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach został przeczytany fragment książki Kornela Makuszyńskiego „ 2-ga księga przygód Koziołka Matołka”.

 Joanna Nowak

 

 


 

Folklor jest częścią naszej kultury narodowej,tworzonej od wielu pokoleń. Aby bliżej poznać tradycję i kulturę miejsca w którym mieszkamy, w filii bibliotecznej Baszta odbyły się zajęcia "Folklor śląski". Uczestnicy poznali pieśni, muzykę, taniec i strój związany z naszym regionem. Dzieci miały też możliwość zaprojektowania własnego stroju ludowego.

Marianna Gornig

 

 


 

Uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Twardawie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. ,, Jesień ". W czasie lekcji dzieci opowiadały o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie. Dowiedziały się jakie prace wykonuje się w polu i w ogrodzie oraz jak do zimy przygotowują się zwierzęta. Na zakończenie dzieci kolorowały obrazki oraz śpiewały jesienne piosenki.


Brandenburg Magdalena


 

6.09.2020r  w Błażejowicach , podczas dożynek, bibliotekarka, Pani Renata Manieta , przygotowała gry i zabawy terenowe , w których uczestniczyli mieszkańcy.


 

W miesiącu marcu w filii bibliotecznej "Baszta" odbyły się zajęcia pt."Co dawniej kobiety robiły, by się zimą nie nudziły". Dzieci dowiedziały się, jak dawniej kobiety spędzały zimowe wieczory, przędąc len i wełnę oraz skubiąc pierze. Dzięki pomocy sąsiedzkiej pracy szybko ubywało a dni mijały w miłym towarzystwie. Uczestnicy wykazali też swoją kreatywność robiąc prace plastyczne.

 

Marianna Gornig

 


 

Każdy z nas związany jest ze swoją "małą ojczyzną". Aby bliżej ją poznać wychowankowie internatu OSW wzięli udział w zajęciach "Rozprawiamy po naszymu", które odbyły się 25 lutego w filii bibliotecznej "Baszta". Młodzież dowiedziała się co to jest gwara i jakie zapożyczenia występują w naszym dialekcie. Na podstawie wierszy tłumaczonych przez Marka Szołtyska poznali nowe słowa i zwroty. Uczniowie odegrali też scenkę, z którą wystąpili w czasie "Godek śląskich". Tradycyjnie na zakończenie odbył się podwieczorek z zistom i tyjem.

Marianna Gornig

 

 


 

W lutym  w filii bibliotecznej w Wierzchu przedszkolaki miały okazje do wypożyczania książeczek , które wcześniej obejrzały bądż wysłuchaly podczas spotkań.

Renata Langfort


 

Dnia 19 lutego 2020 w ramach Dni Otwartych MGOK w filii bibliotecznej Baszta odbyły się zajęcia o karnawale.

Marianna Gornig

 


 

   Ferie zimowe w filii bibliotecznej w Twardawie


Dzieci oglądały bajkę pt. ,, Czerwony kapturek" w trakcie pobytu w bibliotece dzieci opowiadały o wilku, następnie kolorowały różne kolorowanki, układały puzzle, grały w różne gry.
                                                                                                                                                       

   Brandenburg Magdalena


 

 Dnia 19.02.2020r odwiedziłam przedszkolaków z okazji minionego "Dnia kota".Odbyło się czytanie książek ,dzieci rysowały koty. Wszystkie prace zostały zawieszone w bibliotece.

Brygida Kremser

   


 

Dnia 17 lutego 2020r. w bibliotece w Biedrzychowicach została przeczytana bajka Andersena  „ Księżniczka na ziarnku grochu”. Następnie  dzieci  wzięły udział  w inscenizacji, którą odegrały na podstawie wysłuchanego tekstu.  

    Joanna Nowak

 

 


 

Dnia 5 lutego 2020r. w bibliotece w Biedrzychowicach została przeczytana bajka        „ Kopciuszek”. Następnie  dzieci  wzięły udział  w inscenizacji, którą odegrały na podstawie wysłuchanego tekstu.  Na koniec otrzymały kolorowanki.

      Joanna Nowak

     


 

Dnia 04.02.2010r. uczniowie klasy II wspólnie ze swoją wychowawczynią Panią Izabelą wysłuchali opowiadania o feriach zimowych. Następnie układali puzzle          pt. ,, Udanych i bezpiecznych ferii zimowych" oraz kolorowali obrazki związane        z feriami słuchając i śpiewając piosenki zimowe.

Brandenburg Magdalena

 

 

 


 

  3 lutego 2020r. w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach został przeczytany wiersz Juliana Tuwima pt.” Bambo”.   Jedna z dziewczynek zdecydowała się wyrecytować wierszyk.

 

      Joanna Nowak


 

 W styczniu w filii bibliotecznej w Wierzchu odbyło się kolejne spotkanie z przedszkolakami. Dzieci wysłuchały książeczki o Kubusiu Puchatku pt " Zima" i pokolorowały obrazki z bałwankiem.

Renata Langfort


 

Wypożyczanie książek przez starszaków w przedszkolu w dniu 29.01.2020r.

Brygida Kremser

 


 

Miesiąc styczeń to okres karnawału, czas zabaw, bali i maskarad. Z tej też okazji filia biblioteczna "Baszta" wspólnie z Muzeum Regionalnym zorganizowała lekcje "Dźwięki karnawału". Uczestnicy mogli bliżej poznać jak obchodzono karnawał w różnych stronach świata i dlaczego dźwięk, który mu towarzyszył był tak ważny. Dzieci robiły własne instrumenty, na których wspólnie zagrały.

Marianna Gornig

 

 


 

 Dnia 23 stycznia 2020r.  przedszkolaki z Biedrzychowic wysłuchały opowiadań:       „ Jak słonik Michaś dostał mandat”,  „ Jesienne ludziki” i „ Wycieczka” ze zbioru „ Najpiękniejsze opowieści przedszkolaka”. Na koniec dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych tekstów.

 Joanna Nowak

 17.01.2020r w Szonowie dzieci wykonywały laurki dla dziadków.

Brygida Kremser

 

 

 


 

Dnia 15.01.2020r. dzieci z oddziału przedszkolnego w Twardawie wysłuchały ,,Opowiadania o śniegowym bałwanku", a następnie oglądały film o bałwanku. Podczas kolorowania słuchały i śpiewały różne zimowe piosenki.
                                                                                                                                               

 Brandenburg Magdalena 

 

 


 

   23 grudnia 2019r w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach dzieci wysłuchały  opowiadanie pt. „ Pogotowie ratunkowe” ze zbioru opowiadań" REKSIO". Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób można udzielić pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych i jak należy zachować się na drodze aby uniknąć wypadków.

 

   Joanna Nowak

 


 

 

Dnia 20 grudnia2019r.  biblioteka w Biedrzychowicach razem z wychowawczynią        z Przedszkola Publicznego w Biedrzychowicach zorganizowały inscenizację bajki    „  Czerwony Kapturek”.  Dzieci samodzielnie odegrały  role babci, Kapturka i wilka. Spotkanie zakończyło się kolorowaniem obrazków przedstawiających babcię z Czerwonym Kapturkiem.

   Joanna Nowak

 


10.12.2019r w Przedszkolu w Zawadzie  bibliotekarka , Pani Renata Manieta ,przeczytała dzieciom bajkę pt. " Siedem tajemnic Mikołaja"

 

2.12.2019r w Przedszkolu w Kierpniu, bibliotekarka, Pani Renata Manieta, przeczytała dzieciom bajkę pt " W noc wigilijną".

 


 

W miesiącu grudniu w filii bibliotecznej Baszta odbyły się zajęcia pt."Boże Narodzenie na Śląsku". W czasie spotkania uczestnicy poznali tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami oraz wykonywali dekoracje świąteczne, które zabrali ze sobą.

Marianna Gornig

 

 


 

Dnia 18.12. 2019 uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej w Twardawie wysłuchały    ,, Tradycję Bożego Narodzenia". Następnie oglądały bajkę ,,Święta Bożego Narodzenia". Podczas kolorowania dzieci śpiewały kolędy świąteczne. Po miłym spędzonym czasie dzieci zostały poczęstowane słodkościami. Wszystkim życzymy zdrowych, pogodnych, spędzonych w miłej, rodzinnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia.

Brandenburg Magdalena

 

 


 

 Dnia 17.12.2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego w Twardawie wysłuchały opowiadania o ,,Bożonarodzeniowej gwiazdce", a następnie oglądały opowieść          o ,, Świętym Mikołaju". Maluchy podczas kolorowania słuchali kolęd. Na zakończenie nie zabrakło również czegoś słodkiego.

Brandenburg Magdalena

 

 


 

    Dnia 17 grudnia 2019 r. w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach odbyło się spotkanie z dziećmi na którym zostały przeczytane : wiersz Artura Oppmana „ Choinka” oraz opowiadanie „ Piotruś i Kasia”.  Czytanie wiersza poprzedziło opowiadanie o dawnych zwyczajach dekorowania choinek. Po wysłuchaniu opowiadania natomiast przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Na koniec spotkania dzieci dostały kolorowanki z choinką , które potem powieszone zostały w przedszkolu.

     Joanna Nowak

 

 


 

10 grudnia 2019r w filii bibliotecznej w Wierzchu odbyło się spotkanie z przedszkolakami. Dzieci w czasie spotkania wysłuchały bajki pt "Wielka zadyma z Mikołajem" i pokolorowały obrazki związane z Mikołajem.

Renata Langfort


 


 

W miesiącu listopadzie (2019r)w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia         pt."W krainie śląskich opowieści". Dzieci poznawały Śląsk poprzez prezentację           i legendy, a na zakończenie wykonywały pracę plastyczną.

Marianna Gornig

 


 

Dnia 26 listopada 2019r w filii bibliotecznej BASZTA młodzież z SOSW uczestniczyła w zajęciach pt. "Andrzejkowa noc - wróżby moc". W czasie lekcji młodzież dowiedziała się skąd wziął się ten zwyczaj, kim był św. Andrzej oraz jak obchodzi się ten dzień.
Marianna Gornig

 


 

Październikowo- listopadowe spotkania dzieci z Kierpnia i Zawady , podczas których bibliotekarka z Błażejowic, Pani Renata Manieta, odwiedziła przedszkolaki, by poczytać im książeczki.

 26.11.2019r  w filii bibliotecznej w Wierzchu przedszkolaki wysłuchały bajki               pt " Puchatek w pułapce" oraz pokolorowały portrety misiów.

Renata  Langfort


 

Dnia 25.11.2019r. uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Twardawie również wysłuchały ,, Historię pluszowego misia" i opowiadanie o misiu. Po wysłuchaniu historyjek uczniowie przystąpili do układania puzzli i odbijania przez kalkę misia.      Dla uczniów została przygotowana zgaduj zgadula o tematyce pluszowego misia,      a całość umilały piosenki o misiu oraz poczęstunek dla dzieci w kształcie słodkich misiowych cukierków.

 Brandenburg Magdalena

 


 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 22.11.2019 dzieci z oddziału przedszkolnego w Twardawie wysłuchały ,,Historię pluszowego misia" i opowiadanie Czesława Janczarskiego pt. ,,Nowi przyjaciele Misia Uszatka". Podczas spotkania dzieci układały puzzle z obrazkami misiów, wykonały posturę misia za pomocą szablonu, kolorowały kolorowanki. Piosenki o pluszowym misiu umilały czas spotkania. Na koniec dzieci zostały poczęstowane słodkościami za miło spędzony czas  z pluszowym misiem.

Brandenburg Magdalena

 

 

 

 


 

Dnia 26.11.2019 r.  dzieci w przedszkolu w Szonowie po wysłuchaniu bajeczek, których bohaterami były misie, pokolorowały obrazki.

Brygida Kremser


 

 

     Dnia 25 listopada 2019r. w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach obchodzono DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki.

Wysłuchały również opowiadanie  Czesława Janczarskiego pt „ Nowi przyjaciele misia Uszatka”.Wcześniej jednak usłyszały krótką historię powstania tej bajki. 

      Joanna Nowak

 


 

W miesiącu październiku w filii bibliotecznej BASZTA odbył się cykl zajęć pt."Jesień w polu i w ogrodzie". W czasie lekcji dzieci opowiadały o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie. Dowiedziały się jakie prace wykonuje się w polu i w ogrodzie oraz jak do zimy przygotowują się zwierzęta. Na zakończenie uczestnicy wykonywali jesienne drzewo.

 

Marianna Gornig

 

 


 

Uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej w Twardawie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej Głośne czytanie słodziaków pt. ,,Przyjaciele mogą wiele, czyli Maja z leśnej polany.Gama słodziaków", w której  dzieci z chęcią słuchały opowiadań naszych ulubionych bohaterów. 

Brandenburg Magdalena 

 


 

W dniu 25 października 2019 uczniowie klas I,II i III Szkoły Podstawowej w Racławicach Śląskich odwiedzili Bibliotekę Publiczną. W czasie zajęć dowiedzieli  się na czym polega praca bibliotekarza, zapoznali z regulaminem korzystania z księgozbioru oraz przypomnieli zasady poszanowania książek. Dzieci wysłuchały także opowiadania o przygodach ,,Duszka Eugeniuszka”, a na zakończenie każdy wykonał własną zakładkę. Po tak pracowicie spędzonym czasie wszyscy zostali poczęstowani pysznymi jabłuszkami.

Alina Król


 

Zajęcia w przedszkolu w Szonowie

Brygida Kremser


 

W miesiącu wrześniu w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się lekcje pt. "Opowieść o mieście". W czasie zajęć dzieci dowiedziały się od jakiej rośliny pochodzi nazwa naszego miasta i jaki jest jego herb. Poznały też najważniejsze zabytki oraz postacie, które przebywały na głogóweckim zamku. Słuchając V symfonii Beethovena, wyobrażały sobie o czym myślał kompozytor tworząc ten utwór. Na zakończenie każdy uczestnik malował herb Głogówka, aby utrwalić sobie jego wizerunek.

Marianna Gornig

 

 


 

Dnia 18 lipca 2019r harcerze z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach brali udział w "Wycieczce po mieście", w czasie której poznali zabytki i historię Głogówka.

Marianna Gornig

 


 

W czerwcu  2019r. w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach dzieci wysłuchały  wierszy polskich poetów:  Janczarski Czesław „ Krasnalek”, Anna Kamieńska „ Pan Dymek”, Wanda Chotomska „ Co słychać na wsi”  oraz Sergiusza Kuźmina opowiadanie „ Kot gospodarzem”.

  Joanna Nowak

 


 

W miesiącu czerwcu w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia pt."Zabawki naszych dziadów". W czasie spotkań dzieci dowiedziały się czym bawili się nasi przodkowie i z czego robiono zabawki. Oglądały bajki wyświetlane na starym rzutniku oraz robiły pracę plastyczną . Na zakończenie każdych zajęć urządzano wielką zabawę co było największą atrakcją dla dzieci.

Marianna Gornig


 

Przygotowanie laurek na „Dzień matki”z przedszkolakami

w Szonowie.

Kremser Brygida

 


 

Maj w Przedszkolu

      Spotkania w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach to oprócz wypożyczania książek  czytanie opowiadań i wierszy.

      Dnia 7 maja 2019 r. przeczytane zostały wiersze „ Polska  flaga” i  „ Wisła”.               14 maja  baśń „ Warszawska syrenka” a 21 maja przeczytane zostało opowiadanie Wioletty Święcińskiej „ Kłopoty małego liska”.

 

   Joanna Nowak 

W miesiącu maju w filii bibliotecznej Baszta odbył się cykl zajęć pt. " W starym domu, czyli jak się dawniej żyło". W czasie lekcji uczestnicy dowiedzieli się, jak żyło się w czasach gdy w domach nie było jeszcze prądu i czym zastępowano współczesne urządzenia. Dobierały też w pary stare przedmioty z urządzeniami które je zastąpiły. Na zakończenie każde dziecko rysowało urządzenie, które uważa za największy wynalazek naszych czasów.  

Marianna Gornig


 

Dnia 27 maja 2019r dzieci z Przedszkola Publicznego w Kierpniu odwiedziły Basztę, by odbyć "Wycieczkę po bibliotece". Zobaczyły jak wygląda to "tajemnicze miejsce"oraz czym się zajmuje.

Marianna Gornig


 

Jak Wojtek został strażakiem”

 

  Dnia 24 maja 2019 r. z cyklu „Spotkajmy się w bibliotece” przeczytana została lektura „ Jak Wojtek został strażakiem”. Gośćmi biblioteki byli  uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej w Biedrzychowicach razem z wychowawczynią. Po wysłuchaniu tekstu uczniowie przystąpili do kolorowania obrazków związanych z tekstem. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące tekstu i sposobu zachowania się w przypadku zagrożeń. Chłopcy opowiadali też jak udzielić pierwszej pomocy w razie utraty przytomności. Przypomnieliśmy też sobie jakie są telefony alarmowe.

 

     Joanna Nowak

 

 


 

Dnia 21 maja uczniowie klasy IV i VI ze Szkoły Podstawowej w Kornicy uczestniczyli w lekcji bibliotecznej "Historia pisma i książki". W czasie zajęć zobaczyli jak zmieniało się pismo na przestrzeni lat, jakich materiałów pisarskich używano w różnych okresach a także jaki był pierwowzór książki. Uczestnicy mieli też okazję spróbować pisania na glinianej tabliczce a także gęsim piórem.

 Marianna Gornig

 

 


 

Dnia 8 i 15 maja odbyły się "Wycieczki po mieście", w czasie których uczestnicy poznawali historię oraz zabytki Głogówka.

Marianna Gornig

 


 

    Spotkanie w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach 2  kwietnia 2019 r. zaczęło się od przeczytania zbioru wierszy Grażyny Nowak „ Abecadło czyli wierszyki o literach”. Starszaki poznały słowa na litery: A, B, C, D.

   16 kwietnia przeczytane zostało opowiadanie „ Karetka Mietka”. Grupa maluchów dowiedziała  się o pracy ratowników medycznych. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanego tekstu.

   W dniu 24 kwietnia dzieci wysłuchały opowiadania „ Jak złapać spadającą gwiazdę”.  Przedszkolaki dowiedziały się, że najważniejsze jest przebywanie wśród przyjaciół.

  Joanna Nowak

 

 


 

W miesiącu kwietniu w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia pt. "Wielkanoc na Śląsku". Uczestnicy poznali zwyczaje i obrzędy jakie panowały na Śląsku w okresie Wielkanocy. Dzieci brały też udział w warsztatach, na których wykonywały świąteczne ozdoby.

Marianna Gornig

 


 

W miesiącu marcu w fili bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia pt. "Witaj wiosno". W czasie spotkania  uczestnicy poznawali zwiastuny wiosny, dowiedzieli się jakie ptaki wracają do nas z ciepłych krajów i które zwierzęta budzą się z zimowego snu. Dzieci wykonywały też pracę plastyczną - bociana, który jest symbolem wiosny.

Marianna Gornig

 

 


 

Marcowe spotkania w przedszkolu w Biedrzychowicach.

        12 marca 2019 r. przeczytane opowiadanie to: „ Lubię mycie” Marcina Malickiego. Dzieci po wysłuchaniu tekstu opowiadały w jaki sposób dbają o higienę  rąk i zębów.   

       26 marca 2019r. grupa maluchów wysłuchała wierszyka pt.  „ Koparka Marka”  Nathali   Belineau.  Szczególnie chłopcy interesowali się maszynami opisanymi w tekście.

 

  Joanna Nowak

 


 

Luty w przedszkolu

W miesiącu lutym w Przedszkolu  Publicznym w Biedrzychowicach w ramach cotygodniowych  spotkań  zostały przeczytane opowiadania: „ Księga dżungli”,           „ Wilk i siedem koźląt”, „ Królewski kucyk Roszpunki”. Dzieci wysłuchały treści a następnie oglądały ilustracje i odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem.

    Joanna Nowak

 


 

W miesiącu lutym w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się  kolejne lekcje pt. " Wiano Panny młodej"

Marianna Gornig


 

Co to jest karnawał? Jak obchodzony jest w Polsce, a jak na świecie? Na te i inne pytania 26 lutego 2019r znalazła odpowiedź młodzież z Internatu OSW, biorąc udział w lekcji pt. "Jak się bawić w karnawale". Na zakończenie zajęć odbył się słodki poczęstunek z karnawałowymi smakołykami.

Marianna Gornig

 


 

Dnia 22 lutego 2019r  dzieci z Oddziału Przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach  pt. "Strój śląski opolski". W czasie spotkania dowiedziały się z czego składał się tradycyjny ubiór, jakie stroje ubierano do ślubu i na ważne uroczystości.               Po prezentacji każde dziecko samo projektowało  strój ludowy.

 Marianna Gornig


 

„Listonosz Felek”

Dzieci w przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach w dniu29 stycznia 2019r. wysłuchały wierszowanego opowiadania Wiesława Drabika pt. „ Listonosz Felek”.  Przedszkolaki dowiedziały się, że wszystkie listy należy prawidłowo adresować by dotarły do adresata. Ważne też by dzieci znały imię i nazwisko oraz  swój adres zamieszkania w przypadku gdy się zgubią.

  Joanna Nowak


 

 W miesiącu styczniu w filii bibliotecznej Baszta odbyły się zajęcia pt. "Wiano panny młodej". Uczestnicy dowiedzieli się co wchodziło w skład posagu, kto to był swat, jak wyglądało wesele i przenosiny. Na zakończenie każde z dzieci ozdobiło swoją skrzynię

Marianna Gornig


 

W czwartek 24 stycznia 2019 r.  do biblioteki przybyła grypa uczniów z klasy V Szkoły Podstawowej w Biedrzychowicach razem z  nauczycielką p. Anną Wołochowską.  Celem wizyty było zapoznanie się z ofertą biblioteki dla  tej grupy wiekowej oraz wypożyczenie książek na ferie.

   Joanna Nowak

 


 

Dnia 22 styczenia 2019 r. w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach zostały przeczytane  dwa opowiadania Czesława Janczarskiego z książki „Nowi przyjaciele Misia  Uszatka”. Dzieci zapoznały się też  z maskotką Misia Uszatka oraz z piosenką o Misiu Uszatku.

Joanna Nowak

 


 

                 „Spotkajmy się w bibliotece”

       W dniu 17  stycznia 2019 r. do biblioteki w Biedrzychowicach przybyli uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z ofertą biblioteki publicznej i  zachęcenie  do korzystania z księgozbioru dla dzieci i młodzieży. Zachęceni przez nauczycielkę p. Annę Wołochowską  uczniowie wypożyczyli książki do domu .

     Joanna Nowak

 

 


 

14 stycznia 2019 r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Biedrzychowicach przybyli do biblioteki na lekcję poświęconą rozumieniu tekstu. Na początek zostało wytłumaczone jakie ma znaczenie rozumienia  czytanego tekstu w procesie uczenia się. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób uzyskać informacje jak korzystać z encyklopedii i różnego rodzaju słowników. Dzieci rozwiązywały także test ze zrozumienia przeczytanego tekstu. Na koniec kilku uczniów  opowiadało o ostatnio przeczytanych książkach i zachęcali do ich wypożyczenia.

            Joanna Nowak

 


 

Jak w każdy wtorek – 8 stycznia 2019 r. odbyło się czytanie opowiadań dzieciom w Przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach. „ Jamniczek” takie opowiadanie Elżbiety Safarzyńskiej   wysłuchały maluchy. Na koniec opowiadały o zwyczajach  swoich  piesków.

Joanna Nowak

 


 

W miesiącu grudniu w filii bibliotecznej Baszta odbyły się zajęcia pt." Boże Narodzenie na Śląsku". W czasie lekcji uczestnicy dowiedzieli się, jak obchodzono te święta w naszym regionie, jakie były tradycje i zwyczaje. Na zakończenie odbyły się warsztaty na których każdy mógł wykonać świąteczną ozdobę.

Marianna Gornig

 

 


 

„ Tatuś Muminka na rybach” takie opowiadanie Haralda Sonessona wysłuchały starszaki z Przedszkola Publicznego w Biedrzychowicach w dniu 18 grudnia 2018 r. Dzieci następnie dostały  obrazki do pokolorowania, które powieszone zostały  w bibliotece.

  Joanna Nowak

 


 

Wtorek w przedszkolu.

W dniu 4 grudnia 2018 r. w przedszkolu Publicznym w Biedrzychowicach dzieci usłyszały opowiadanie Normana Bridwell’a pt. „ KRÓLICZEK”. Przedszkolaki dowiedziały się jak odpowiedzialny i  sprytny potrafi być pies Clifford, któremu powierzona została opieka nad mały króliczkiem.

Joanna Nowak


 

 

 


 

 

W miesiącu listopadzie w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia pt." Legendy śląskie".  Dzieci poznały opowiadania o Wodniku, Rusałkach i Chabernicy. Na zakończenie każde z nich kolorowało postać, która najbardziej mu się podobała.

Marianna Gornig                                                             Filia BASZTA

 

                                         ul. Słowackiego 1

 

                                     prac. Marianna Gornig

 

                  

 

Godziny otwarcia

 

poniedziałek 08:00-16:00
wtorek 08:00-16:00
środa 08:00-16:00
czwartek 08:00-16:00
piątek 08:00-16:00