Image 1

Strona główna

Miło spędzać czas wśród pięknej przyrody, jednakże, aby tak obcować z naturą należy o nią dbać. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głogówku we wtorek oraz środę, 22-23 maja zorganizowała w Przedszkolu Publicznym nr 4 Oddział Oracze zajęcia pt. "Zielona planeta". Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest segregowanie śmieci. Zajęcia odbyły się w trzech grupach wiekowych.

Dalida Kaiser

 


 

"Zabawy słowne to nasza specjalność", pod takim hasłem odbyły się zajęcia w Domu Dziennego Pobytu "Senior +" w Głogówku. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głogówku odwiedziła podopiecznych we wtorek, 15 maja, aby wspólnie zabawić się w różne kombinacje słowne. Nie zabrakło wesołych rymowanek oraz dowcipów. W ramach relaksu każdy pokolorował obrazek.

Dalida Kaiser


 

W poniedziałek , 28.05.2018r , bibliotekę naszą odwiedzi Pani Edyta Zarębska, autorka książek dla dzieci, w zwiążku z czym postanowiliśmy przybliżyć przedszkolakom twórczośc Pani Edyty i podczas spotkań czytaliśmy dzieciom bajeczki " Antek i stara jabłonka" oraz " Zosia i fiołkowy kapelusz". Wykonane po zajęciach obrazki zostały wywieszone na korytarzu MGOK.

21.05.2018r 5-6-latki z Przedszkola Nr 3

 

22.05.2018r 5-6-latki z Przedszkola Nr 4

 

 

 

23.05.2018r 6-latki z Oddziału Przedszkolnego SP Nr 1

 

 


 

 21.05.2018r biblioteka nasza gościła Pana Jacka Łapńskiego, autora książki " Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym". Pisarz , podczas wizyty w Głogówku spotkał się z przedstawicielami różnych grup wiekowych , jednak przesłanie dla wszystkich było takie same - najważniejsze , to dbać o swój rozwój osobisty, by być coraz lepszym człowiekiem. Na różnych przykładach ( w zależności od osób będących na spotkaniu) uzmysłowił nam , że przeznaczając tylko godzinę lub dwie dziennie możemy udoskonalić nasze umiejętności i być coraz lepszym w tym, co lubimy robić najbardziej ( nawet gra w piłkę nożną  czy spanie(!) może się stać naszą pracą ).

Spotkanie w Gimnazjum Nr 1 : " Być  pierwszym czy lepszym?"

 

Spotkanie z przedszkolakami w Przedszkolu Nr 4 - autor przeczytał nie wydaną jeszcze bajkę

Spotkanie w  " Senior +" - Życie mierzy się przeżytymi emocjami, a nie tylko dniami w kalendarzu"

 

Spotkanie z młodzieżą z Zespołu Szkół w Głogówku: " Jak osiągnąć mistrzostwo osobiste - pasja na dobrej drodze do celu"

 

Spotkanie otwarte w czyteli : " Jak być lepszym"

 

 

 


 

18.05.2018r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 po wysłuchaniu bajeczki pt " Wycieczka samochodowa" , mogły prześledzić trasę czterech przyjaciół ,ponieważ książeczka     po rozłożeniu kartek stanowiła zbiór puzzli , które po ułożeniu pokazały trasę wycieczki .Dołączony do niej samochodzik stanowi znakomite uzupełnienie książki - zabawki.

 


 

 

        

Jacek Łapiński

Wykształcenie wyższe. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa UwB.
Własna działalność gospodarcza.
Autor książki „Jak być lepszym” (wydanie II) oraz publikacji na temat prawa.

 


 

Plan spotkań z Jackiem Łapińskim ,

gościem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogówku:

                              21.05.2018r    


godz. 9-ta         młodzież gimnazjalna , temat : "Być pierwszym czy lepszym"

godz. 10-ta       przedszkolaki

godz. 11-ta       spotkanie dla seniorów, temat : " Zycie mierzy się przeżytymi emocjami , a nie     

                       tylko dniami w kalendarzu"

 ok. godz.12.30 młodzież licealna , temat : " Jak osiągnąć mistrzostwo osobiste - pasja na

                        dobrej drodze do celu"

godz. 17-ta       spotkanie otwarte w bibliotece, temat ogólny " Jak być lepszym”

 

 


17.05.2018r 3-6-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania "Bez ludzi i raj         się znudzi". Podczas krótkiej rozmowy dzieci stwierdziły , że nawet najładniejsze zabawki nie cieszą , kiedy nie ma się z kim nimi pobawić.


 

 

 

 


16.05.2018r 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 poznały znaczenie kolejnego przysłowia. Tym razem brzmiało ono: " Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".             W trakcie rozmowy dzieci stwierdziły , że prawdziwy przyjaciel to ten , który nie tylko się z nami bawi, ale pomaga nam ,kiedy tego potrzebujemy.


 

 

 

 

 


15.05.2018r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania " Bezpieczni nad wodą".Było to kolejne spotkanie z cyklu " Bezpieczny przedszkolak". W trakcie rozmowy dzieci mówiły o tym , jak należy zachowywać się nad wodą ( basen , jezioro, rzeka, morze), kiedy i gdzie można sie kąpać( tylko w wyznaczonych miejscach i pod opieką dorosłych).


 

 

 

 


 14.05.2018r 6-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki pt. " Antek i stara jabłonka". Bohater opowiadania, Antek , walczy o to , by nie ścięto jego ulubionego drzewka - jabłonki. Czy mu się to udało? Zachęcamy do przeczytania książeczki.


 

 

 

 

 


 

 11 maja2018r  w filii bibliotecznej Baszta w Głogówku  odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Ściborem. Pochodzący z Prudnika autor zaprezentował swoje utwory liryczne, bajeczki oraz promował swój nowy tomik „Myśli Nieprzypadkowych”. Całe wydarzenie moderowała urodzona w Głogówku Zofia Kulig. Tematyka głównie dotyczyła miłości, gdyż „tak trudno żyć bez miłości”. Odczucia pisarza mogliśmy wysłuchać również w bajkach dla dzieci.  Podczas spotkania zostały przytoczone różne sytuacje z życia codziennego oraz autor opowiedział o swoich odczuciach dotyczących obecnych relacji panujących pomiędzy ludźmi. „Miłość bez zapowiedzi”, jej nie potrafimy zaplanować. Przychodzi znienacka, jest jak mieszanka strachu, złości, jak również zazdrości. „Przyjaźni i miłości w żadnym sklepie nie kupisz”, są to wartości bezcenne, które są niezwykle istotne w życiu każdego człowieka. Czymże byłoby życie bez miłości i przyjaźni drugiego człowieka? . Ryszard Ścibor właśnie dzięki pisaniu różnych tekstów podniósł się w ciężkich dla niego życiowych chwilach. O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbały: Aleksandra Ferc, Agata Glombica oraz siostry Aleksandra i Zosia Pelka.

Dalida Kaiser


fot. Marianna Gornig 24.04.2018r wychowankowie z Internatu OSW poprzez zabawę poznawali kolejne województwo - tym razem zachodniopomorskie.Wykonując różne zadania poznali ogólne informacje ( powierzchnia, położenie geograficzne, itp) oraz atrakcje turystyczne .


 23.04.2018r 6-latki z Oddziału Przedszkolnego SP Nr 1 odwiedziły bibliotekę by uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych z okazji Dnia Ziemi. Spotkanie przebiegało pod hasłem " Zielona Planeta" i miało na celu uzmysłowić dzieciom jak ważna jest dbałość o środowisko. W trakcie pogadanki przedszkolaki wymieniały sposoby na to , co można zrobić samemu , by było czyściej i bezpieczniej nie tylko dla ludzi ale też zwierząt. Wykonane przez starszaki prace plastyczne można oglądać na korytarzu przed czytelnią.


 19.04.2018r 5-6-latki z Przedszkola Nr 4 w ramach cyklu " Zawodowcy" spotkały się z Panem Klaudiuszem Janikiem - myśliwym z Koła Łowieckiego Tur. Spotkanie rozpoczęło się oczywiście od przeczytania wierszy związanych tematycznie z zajęciami- " Polowanie i myśliwi" oraz " Kłusownictwo".Prelekcja przygotowana przez naszego gościa , przeplatana była slajdami i przykładami " z życia". Pan Klaudiusz     " odczarował" wizerunek  myśliwego , który tylko strzela do zwierząt. Opowiadał , że myśliwi troszczą się nie tylko o zwierzęta  i lasy , często prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży ucząc prawidłowych zachowań ( nie niszczyć roślin, nie hałasować , sadzić nowe drzewka itp).

 18.04.2018r 6-latki z Oddziału Przedszkolnego SP Nr 1 wysłuchały opowiadania     pt. " Nie zawsze dostajemy to czego chcemy".Podczas rozmowy dzieci opowiadały     o własnych doświadczeniach , jak trudno jest pogodzić sie z tym , że czasami nie można mieć wszystkiego.

 16.04.2018r 5-6-latki z Przedszkola Nr 3  wysłuchały kilku wierszy o polskiej przyrodzie , co stanowiło wstęp do zajęć o faunie i florze polskiej. W trakcie rozmowy dzieci wymieniały znane im gatunki zwierząt i roślin oraz poruszyły temat ochrony środowiska. 13.04.2018r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania pt " Brygada ratunkowa- pomoc jest w drodze", ustawiając na planszy samochodziki ( książka stanowi komplet z planszą i 4 samochodzikami) , tych służb ratunkowych , o których było opowiadanie.W trakcie rozmowy dzieci dowiedziały sie kiedy należy wezwać np karetkę pogotowia, straż pożarną czy policję.

  12.04.2018r  bibliotekę naszą odwiedził Pan Roman Pankiewicz , autor najnowszej książki pt. " Polski żywioł", do napisania której zainspirowała Go 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Książka , jak zapowiedział sam autor , jest jego  ostatnią książką ( nie tylko kończącą cykl Żywiołów) i dlatego jest nam niezmiernie miło , że pisarz przyjechał do nas  , by spotkać się z młodzieżą z Zespołu Szkół w Głogówku. Ciekawie prowadzona narracja przeplatana była  slajdami z historii Polski , tej dawnej , i tej nam bliższej. 


11.04.2018r 4-5-latki z Przedszkola nr 3 poznały znaczenie kolejnego polskiego przysłowia " Bez ludzi i raj się znudzi". W trakcie krótkiej rozmowy dzieci stwierdziły, że nawet najładniejsze zabawki nie są w stanie zastąpić nam przyjaciół.


10.04.2018r wychowankowie z Internatu OSW wzięli udzial w spotkaniu , w trakcie którego wykonując różne zadania  poznali atrakcje turystyczne ( i nie tylko) woj. pomorskiego.  Część zadań została przygotowana na podst. legendy " O lwach z gdańskiego ratusza"

 


 

10.04.2018r 4-5-latki z Przedszkola nr 4 wysłuchały opowiadania " Bezpieczni w lesie", które przedstawiło  nie tylko  sposoby bezpiecznego poruszania się po lesie ale także bardzo ważne kwestie ochrony środowiska ( nie zrywamy roślin, nie śmiecimy, poruszamy się wytyczonymi szlakami, nie palimy ognisk).

 


 

9.04.2018r 6-latki z Przedszkola Nr 4 przeniosły się do Indii. W trakcie spotkania , dzieci wykonując różne zadania, poznały kilka wiadomości o tym państwie oraz poznały atrakcje turystyczne. Wiersz " Herbaciane Indie" przybliżył kulturę i zwyczaje panujace w tym jakże kolorowym świecie.

 

 


 

5.04.2018r 3-6-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki pt " Nie zawsze dostajemy to, czego chcemy" . Jak sam tytuł wspomina , często musimy pogodzić się z tym ,        że nie możemy mieć wszystkiego ale cytując bohatera opowiadania " Nie dostałem tego , czego chciałem , ale dostałem to , czego potrzebowałem" los zsyła nam coś innego.

                         UWAGA!


  W dniu 30.03.2018r ( piątek)

  biblioteka będzie czynna

  w godz. 8.00 - 12.00


 

 Za utrudnienia przepraszamy.

 27.03.2018r  uczniowie z klasy I d z Zespołu Szkół Zawodowych w Głogówku uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. " Katalogi biblioteczne informacją o zbiorach". W trakcie spotkania poznali budowę katalogu alfabetycznego i rzeczowego naszej biblioteki a Paweł " przetestował" nasz katalog on-line .


 26.03.2018r  uczniowie z klasy II ze Szkoły Podstawowej Nr 1 poprzez zabawę i rozwiązywanie różnych zagadek , poznali wieklanocne tradycje związane z naszym regionem.  W trakcie spotkania, dzieci dzieliły sie swoimi tradycjami , tym co lubią  najbardziej w trakcie przygotowań i  w samych świętach.

 20.03.2018r uczniowie z klasy I c ze Szkoły Podstawowej Nr 1 odwiedzili bibliotekę , by porozmawiać o tradycjach i zwyczajach związanych z Pierwszym dniem wiosny oraz przygotować tzw. " goiki", którymi jutro przywitają Wiosnę.

 16.03.2018r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajeczki z serii " Czytaj              i wycinaj" pt " Miś Bodo na wsi" a następnie bawiły sie wyciętymi wcześniej postaciami. Na zakończenie pokolorowały obrazki zwierzątek, które występowały      w opowiadaniu.


 15.03.2018r 3-6-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania pt " Każdy może to zrobić" , w którym Domisie pokazują , że warto uczyc sie nowych rzeczy - dziewczynki mogą przbijać gwoździe , a chłopcy myć naczynia.


 14.03.2018r 6-latki z Oddziału Przedszkolnego SP Nr 1 wysłuchały opowiadania          pt " Kłamczusiaki" a następnie rozmawiały o tym , jak bardzo kłamstwo wpływa na relacje między ludźmi.

 9.03.2018r 5-6-latki z Przedszkola Nr 4 wzięły udział w kolejnym spotkaniu z cyklu       " Zawodowcy". Tego dnia odwiedziliśmy zakład krawiecki , po którym oprowadziła nas właścicielka - Pani Weronika Fila.

13.03.2018r odbyło się kolejne spotkanie z krawcową , tym razem do biblioteki przyszła Pani Karolina Popiela  ( córka właścicielki zakładu krawieckiego), która po przeczytaniu opowiadania " Krawiec" pokazała nam ,jak przebiega cały cykl uszycia bluzeczki ( za modelkę posłużyła lalka przyniesiona przez dzieci). Na zakończenie wszystkie dzieci zaprojektowały i wykonały " ubranka" dla papierowych modeli.

 12.03.2018r 5-6-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały wiersza " Topienie Marzanny" , co bylo wstępem do rozmowy o zwyczajach związanych z Pierwszym dniem wiosny.


 7.03.2018r 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 poznały znaczenie kolejnego przysłowia .     Tym razem brzmiało ono: " Zakazany owoc najlepiej smakuje".

 6.03.2018r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania pt. " Tableteczki", dzięki któremu przypomniały sobie , że nie wolno samemu brać żadnych lekarstw, nawet jeżeli są takie kolorowe i pachnące.

 5.03.2018r 6-latki z Przedszkola Nr 4 " odwiedziły" Chiny , a tym samym przeniosły się na kolejny kontynent - Azję.Przeglądając zdjęcia , wysłuchały podstawowych informacji geograficznych i turystycznych , a po wysłuchaniu wierszy " Chinski mur" oraz " Ryżowe Chiny" ,pokolorowały obrazki.


 7.02.2018r 5-6-latki z Przedszkola Nr 4 uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z cyklu    " Zawodowcy". Tym razem , gościem biblioteki był zawodowy strażak , Pan Dariusz Frączek. Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowiadania " Kto ugasi pożar?"     ( z licznymi komentarzami , w trakcie których Pan Darek porównywał sytuację z bajki z rzeczywistymi sytuacjami) a następnie  opowiadał o wyposażeniu strażaków i sprzętu , jednocześnie prezentując swój strój oraz gaśnice. Nasz gość bardzo chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci i obiecał nam część praktyczną , którą ze względu na pogodę musimy przełożyć na trochę cieplejszą aurę ( zajęcia ze względów bezpieczeństwa muszą się odbyć na dworze).Będziemy pamiętać i się na pewno przypomnimy!

 6.02.2018r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania " Ałła, gorące" ,      w którym Dominik uczy swojego psa Juniora aby ten unikał gorących przedmiotów ,  bo może się poparzyć. Następnie dzieci pokolorowały obrazki z niebezpiecznymi rzeczami.

 5.02.2018r 6-latki z Przedszkola Nr 4 poznały kolejny kraj Ameryki Północnej - Meksyk. Przedszkolaki , przeglądając książki , przypatrując się  mapie wysłuchały podstawowych informacji o kraju - jego mieszkańcach , tradycjach i kulturze.           Po wysłuchaniu wierszy " Indiański Meksyk" oraz " Starożytne miasto Azteków" pokolorowały obrazki, które zostaną wywieszone w bibliotece.

 2.02.2018r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki pt. " Przygoda na safarii"    a następnie dzieci mogły sie pobawić " magicznym reflektorem" i odszukać ( na specjalnych stronach kończących książeczkę) zwierzęta , które się w nocy pochowały.

 1.02.2018r  dzieci z grupy mieszanej z Przedszkola Nr 4 po wysłuchaniu bajki            " Nie bawię się" pokolorowały obrazki, które zostaną wywieszone w bibliotece. 31.01.2018r 6-latki z oddziału przedszkolnego SP nr 1 wysłuchały opowiadania         " Nie bawię się czyli o kłótni i zgodzie". W trakcie rozmowy dzieci stwierdziły ,           że warto czasami ustąpić innemu dziecku i nie tracić czasu na kłótnie .


 30.01.2018r wychowankowie z internatu OSW poprzez zabawę, poznawali woj. podlaskie. Rozwiązując różnego rodzaju zadania dowiedzieli się o różnorodności kulturowej i wyznaniowej mieszkańców, poznali atrakcyjne miejsca i walory turystyczne.

 26.01.2018r w bibliotece odbyły się zajęcia pt " W zdrowym ciele , zdrowy duch czyli na sportowo w bibliotece".Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej - dzieci wykonywały różnego rodzaju zadania  tj. odpowiadały na pytania dotyczące sportu w Głogówku (  za błędną odpowiedź lub jej brak uczestnicy oddawali fanty), rozwiązywały rebusy i szyfry związane ze  znanymi sportowcami oraz pokolorowały obrazki . W drugiej - osoby, które źle odpowiedziały na pytania, losując zadanie sportowe ( wykonywanie ćwiczeń , np podskocz 2 razy na jednej nodze)wykupywały swoje fanty a następnie wszyscy uczestnicy bawili się w różne gry ruchowe przy muzyce. 25.01.2018r w bibliotece odbyły sie zajęcia pt." Paluszek i główka ... czyli sami robimy gry plaszowe". Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że nie musimy mieć koniecznie drogich gier , możemy sobie  stworzyć swoje autorskie "planszówki".Zajęcia podzielone były na dwie części - dla główki , w trakcie której uczestnicy rozwiązywali rebusy, szarady i inne zadania logiczne związane z książkami oraz drugą- dla paluszków , czyli plastyczną w trakcie której dzieci wykonywały gry     ( karty do gry " Piotruś " - wersja bajkowa i figury geometryczne ; karty do gry      " Memory" ; domino, warcaby oraz grę dla chłopców ).


 19.01.2018r w bibliotece odbyły się zajęcia pt " Z wizytą u Kubusia Puchatka".         W trakcie spotkania dzieci wysłuchały fragmentu książki " Kubuś Puchatek" o tym ,jak doszło do powstania książki o Kubusiu.  Następnie wykonując różne zadania poznały wszystkich bohaterów książek o Kubusiu Puchatku . Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności w czytaniu , odczytując na głos kilka opowiadań o przygodach naszego bohatera oraz zdolności plastyczne wykonując wspólnie prace. Na zakończenie można było zagrać w gry planszowe oraz poukładać puzzle    ( oczywiście z Kubusiem   i jego przyjaciółmi).


 
 11.01.2018r  3-6-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania " Ostrożność       nie zawadzi", w której Domisie przestrzegają przed niebezpiecznymi zabawami       np. z prądem czy gorącymi przedmiotami. Po krótkiej rozmowie o niebezpiecznych przedmiotach w domu , przedszkolaki pokolorowały obrazki, które zostały wywieszone w bibliotece.

 


 

 

 9.01.2018r 5-6-latki z Przedszkola Nr 4 uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z cyklu      " Zawodowcy". Tym razem , dzieci miały możliwość poznać pracę księgowego .      O trudnej pracy opowiadała gł. księgowa naszego ośrodka kultury Pani Iwona Hruzik , która w ciekawy sposób przedstawiła swoją pracę pokazując dzieciom metody opracowania i przechowywania dokumentów ( programy w komputerze   oraz   segregatory z dokumentami). Oczywiście nie mogło się obyć bez czytania , toteż Pani Iwonka przeczytała bajeczkę pt. " Spór cyferek" , bo wiadomo , jak księgowa to cyferki!

 9.01.2018r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania " Uwaga na palce" , w którym główny bohater - Dominik , przestrzega dzieci o tym, by uważały na palce i nie wkładały ich tam , gdzie nie potrzeba , np. między drzwi a framugę  czy zawiasy.

 8.01.2018r grupa 6-latków z Przedszkola Nr 4 " udała się w podróż" na kolejny kontynent - tym razem do Ameryki Północnej. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały ogólnych informacji o kontynencie oraz bardziej szczegółowych o Stanach Zjednoczonych. Przedszkolaki odszukały na mapie kontynent oraz USA ,                 a przeglądając książki zobaczyły największe atrakcje turystyczne tego państwa.

 5.01.2018r 5-latki z Przedszkola Nr 3 uczestniczyły w kolejnym spotkaniu mającym na celu poznanie naszej ojczyzny. tym razem dzieci poznały podzial administracyjny ( województwa, powiaty, gmina), ogólne informacje o Polsce oraz odszukiwały na mapie nasze województwo , powiat oraz miasto. Na zakończenie pokolorowały kontury naszego kraju.

 5.01.2018r 2-3-latki z Przedszkola Nr 3 po wysłuchaniu bajki " Zabawy w oceanie" , mogły się pobawić książeczką , przyczepiając magnesy w odpowiednie miejsca na kartkach książki.
 4.01.2018r  3-4-latki z Przedszkola nr 4 poznały kolejną formę książki . Tym razem mogły się pobawić przyczepiając do kartek magnesy z obrazkami. Po wysłuchaniu opowiadania " Michał jedzie do dżungli" pokolorowały obrazki, które zostały wywieszone w bibliotece.

   
                                      

 


       


 

                                          INFORMACJA

 Uprzejmie informujemy, że w dniu 27.12.2017r biblioteka będzie czynna w godz. 8.00-17.00,

natomiast w dniach 28-29.12.2017r  w godz. 8.00-16.00.

 

Za utrudnienia przepraszamy!

 


 

19.12.2017r młodzież z Internatu OSw uczestniczyła w ostatnich , w tym roku kalendarzowym, zajęciach. W trakcie spotkania, poprzez rozwiązywanie różnych zadań dzieci poznały ogólne wiadomości i atrakcje turystyczne woj. wielkopolskiego.

 W grudniu wszystkim dzieciom czytamy świąteczne opowieści.

20.12.2017r 6-latki z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 1 wysłuchały bajki pt. " Noc wigilijna"


7.12.2017r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki " Przygoda św.Mikołaja"
5.12.2017r 5-6-latki wysłuchały bajki pt. " List do Świętego Mikołaja" oraz " Bombka"


5.12.2017r 4-5-latki z Przedszkola nr 4 wysłuchały bajki pt. " Pomocnik świętego Mikołaja"4.12.2017r 6-latki z PrzedszkolaNr 4 wysłuchały bajki pt. " Świąteczne przyjęcie"

1.12.2017r 5-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki " Przyjaciele Świętego Mikołaja"

1.12.2017r 2-3-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki " U Świętego Mikołaja"

29.11.2017r 3-6-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki " Przygoda św. Mikołaja"

 28.11.2017r  wychowankowie OSW uczestniczyli w zajęciach mających na celu przybliżenie kolejnego województwa. Tym razem , poprzez wykonywanie różnych zadań, dzieci poznały woj. małopolskie. 24.11.2017r w naszej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia ,      w związku z tym , zaprosiliśmy do nas 6-latki z Przedszkola Nr 4 oraz uczniów z klasy III a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 aby wspólnie bawić się , poznając jednocześnie misiowych bohaterów książkowych i filmowych opowieści. W trakcie zabawy , odwiedził nas Miś , by zatańczyć z nami z zrobić pamiątkowe zdjęcia.

 Pierwszaki w bibliotece

23 i 27 listopada 2017r bibliotekę naszą odwiedzili uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z zasadami zachowania się w naszej bibliotece, omówili różnice pomiędzy naszą biblioteka a biblioteką szkolną . Dzieci rozmawiały również o tym , jak ważne jest czytanie książek i co należy robić , aby ich nie zniszczyć.

 16.11.2017r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki " Brzydkie kaczątko" , poznając jednocześnie kolejną formę książki - przestrzenną .

 15.11.2017r 6-latki z oddziału przedszkolnego SP Nr 1 wysłuchały bajki pt               " Mrówkowa kraina", mówiącego o tym, że nie ważny jest kolor skóry , bo tak naprawdę liczy się tylko to , jakimi jesteśmy ludźmi.

 14.11.2017r 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 wyłuchały opowiadania " Przedszkolna draka czyli nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe". Podczas rozmowy dzieci opowiadały o swoich przygodach związanych właśnie z tym powiedzonkiem.Spotkanie odbyło się w ramach cyklu " Poznajemy polskie przysłowia"

 14.11.2017r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania " Sam w domu".   W trakcie rozmowy  dzieci dowiedziały się , że nigdy nie mogą otwierać drzwi kiedy nie ma w domu osoby dorosłej.

 13.11.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 4 " odwiedziły " kolejny europejski kraj - tym razem Włochy. W trakcie spotkania dzieci poznały kilka informacji ogólnych             ( położenie geograficzne , stolica) oraz obejrzały zdjęcia znanych miast i atrakcji turystycznych.Przedszkolaki wysłuchały również wierszy " Włochy", " Rzymskie koloseum", " Włoska przygoda" a następnie pokolorowały obrazki.


 10.11.2017r  5-latki z Przedszkola Nr 3 w trakcie spotkania poznawały symbole narodowe. Po prezentacji symboli i krótkiej rozmowie , dzieci pokolorowały obrazki.

 10.11.2017r 2-3-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajeczki pt " Mokra przygoda" oraz pobawiły się książeczkami , które miały formę składanej harmonijki.

 9.11.2017r  5-6-latki z Przedszkola Nr 4 w ramach zajęć z cyklu " Zawodowcy", spotkali się z muzykiem - Panem Robertem Trinczkiem, instruktorem w Domu Kultury . Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały prezentacji o instrumentach dętych , rozmawiały o dźwiękach które tworzą muzykę. Pan Robert zagrał na trąbce i pianinie . Przedszkolaki wysłuchały również fragmentu książki pt " Dydko i muzyka"

 8.11.2017r 3-6-latki z Przedszkola Nr4 wysłuchali opowiadania " O zdrowiu słów kilka" . W trakcie rozmowy dzieci wymieniały w jaki sposób należy dbać o swoje zdrowie , tzn trzeba jeść warzywa i owoce, chodzić na spacery, dbać o higienę oraz ubierać się odpowiednio do pogody.


 25.10.2017r  uczniowie z Internatu OSW uczestniczyli w zajęciach z cyklu " Szlakiem polskich legend".Tym razem , poprzez wykonywanie różnych zadań , poznawali woj. mazowieckie.  Zabawy przygotowane były na podstawie legendy   " O szlachetnym Gryfie i pieknej syrenie" oraz informacjach dostępnych w książkach znajdujących się w bibliotece.

 19.10.2017r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 wzięły udzial w zajęciach ph " Poznajemy książki - zabawki". Po wysłuchaniu bajeczki " Mokra przygoda" i krótkiej rozmowie , dzieci mogły  pooglądać i pobawić się książeczkami , które miały formę składanej harmonijki. 13.10.2017r bibliotekę naszą odwiedzili uczniowie z klasy I c Szkoły Podstawowej       Nr 1 by uczestniczyć w zajęciach pt " W bibliotece publicznej". W trakcie spotkania dzieci przypomniały sobie zasady zachowania w bibliotece , rozmawiały o różnicach pomiędzy biblioteką szkolną a biblioteką miejską , wysłuchały kilku podstawowych informacji o czytelni i wypożyczalni .


 11.10.2017r 6-latki z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 1 wysłuchały opowiadania pt " Przyjaciel z okna obok",  w którym poruszony jest trudny temat  dzieci niepełosprawnych wśród nas. W trakcie rozmowy przedszkolaki opowiadały    o swoich spotkaniach z osobami niepełnosprawnymi - dziećmi poruszającymi się na wózkach.

 10.10.2017r  4-5-latki z Przedszkola nr 3 na pierwszym spotkaniu z cyklu                  " Przysłowia polskie" rozmawiały o przysłowiu  " Co nagle to po diable" , co doskonale zobrazował wiersz pt " Sposób na jajecznicę", którego bohaterem jest Grześ  wrzucający do koszyka  zbierane w kurniku jajka ( jajka rozbiły się w koszu ).


 10.10.2017r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania pt " Ruch drogowy - bezpieczeństwo" , w którym lekkomyślny Fenek  wbiegając na jezdnię ,o mały włos , spowodowałby wypadek drogowy. W trakcie rozmowy, przedszkolaki przypomniały jak należy zachowywać się podczas spaceru czy bawiąc sie na podwórku.


 9.10.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 4 , w ramach cyklu " Podróże małe i duże" wysłuchały wierszy i różnych ciekawostek  o Anglii , bo to właśnie ten kraj "odwiedziliśmy" jako pierwszy.

 6.10.2017r w bibliotece gościliśmy najmłodszą grupę z Przedszkola Nr 3 .          Dzieci po wysłuchaniu bajki " Brzydkie kaczątko" i krótkiej rozmowie o tym, że pomimo tego , że jesteśmy różni , jesteśmy tak samo ważni , pokolorowali obrazki . 5.10.2017r 5-6-latki z Przedszkola Nr 4 wzięły udział w pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu " Zawodowcy". Podczas spotkań będziemy poznawać różne zawody , w czym będą pomagać zaproszeni goście. Na dzisiejsze zajęcia zaprosiliśmy informatyka , Pana Arkadiusza Mausa, który po przeczytaniu opowiadania " Informatyczka Irena" , opowiedział dzieciom na czym polega praca informatyka, pokazał jak używać laptopa i jak bezpiecznie korzystać z różnych urządzeń  dostępnych na rynku ( tablety, komputery , laptopy czytniki itp.).             Pan Arek bardzo chętnie odpowiadał na liczne pytania przedszkolaków , za co serdecznie dziękujemy!


 4.10.2017r dzieci z grupy " Motylki " ( Przedszkole Nr 4) wysłuchały opowiadania     o przygodach Domisiów pt. " Ważne słowo - przepraszam". W trakcie rozmowy przedszkolaki stwierdziły , że należy zawsze używać trzech ,   jak to mówią               " czarodziejskich " słów: proszę , przepraszam , dziękuję - a wtedy  wszystko będzie się dobrze układać.


  27.09.2017r  w naszej bibliotece gościł Jacek Getner - pisarz, scenarzysta , twórca dialogów do gry " Wiedźmin 2".

W trakcie spotkania autor opowiadał o swojej pracy nad scenariuszami filmowymi    ( seriale " Daleko od noszy", " Ale się kręci", " Malanowski i partnerzy", " Klan") oraz współpracą ze  stacją telewizyjną TVN. W ciekawy sposób przedstawił bohatera cyklu powieści o detektywie Jacku Przypadku ( który według samego autora, ma wiele jego cech).

W wolnych chwilach lubi wędkować i zbierać grzyby, z których przygotowuje różne smakołyki. Inną pasją pana Jacka jest słuchanie rozmów innych ludzi , podczas podróży pociągami lub autobusami - bo jak stwierdził , nie ma prawa jazdy bo byłby zagrożeniem dla innych ze względu na swoje częste " zamyślenia".

 

 

 


 

25.09.2017r odbyło się spotkanie z Panem Adamem Fidotem , pasjonatem podróży, członkiem grupy wyprawowej  " Horyzont", w którym uczestniczyli wychowankowie   z internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku.

Pan Adam , podczas swojej prezentacji, przeniósł nas do Azji. W ciekawy sposób przybliżył nam lokalną kulturę , kuchnię i zwyczaje. Uświadomił młodzieży , że powinni być wdzięczni za to co mają , bo są kraje , w których dzieci ( i nie tylko) żyją w skrajnej nędzy ( często głodując, nie mogąc się uczyć , bez dostępu do wody). Dużą ciekawostką były " lekarstwa" z tamtejszych aptek ( zdjęcie ze słojami , w których znajdują sie różne zwierzątka i rośliny).


                     UWAGA !!!

Spotkanie autorskie z przyczyn od nas niezależnych ,zostało przeniesione na 27.09.2017r. godz.11.30

 


7 września 2017r bibliotekę naszą odwiedzili bibliotekarze z Państwowej Biblioteki Naukowej w Bańskiej Bystrzycy, która działa jako jedyna uniwersalna biblioteka naukowa w regionie Słowacji Środkowej.Obecnie księgozbiór biblioteki liczy ok.1 mln woluminów( książki naukowe, patenty, starodruki ).Historia biblioteki sięga 1926 roku , kiedy to  po otrzymaniu z Ministerstwa Edukacji 200 książek rozpoczęli działalność w małej sali konferencyjnej domu miejskiego.

 W trakcie krótkiej wizyty, racząc się tradycyjnym śląskim kołaczem, rozmawialiśmy o  naszych  doświadczeniach,  jakże różnych ze względu na  specyfikę  biblioteki       i księgozbioru.

W miłej i sympatycznej atmosferze oprowadziliśmy naszych gości po bibliotece , którym szczególnie spodobał się kącik dla maluchów ( bo i pobawić się można ,        i odpocząć po trudach podróżowania po gościnnej opolskiej ziemi).

 6.07.2017r w filii bibliotecznej "Baszta" ,w ramach wakacyjnych     Dni otwartych Domu Kultury,odbyło się spotkanie pn." Poznaj swoje miasto", w trakcie którego dzieci poznawały ciekawe zakątki Głogówka oraz związaną z nim legendę. Następnie przeprowadzono konkurs, w którym uczestnicy malowali najciekawszą postać             z legend. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody.                   UWAGA!


Inforujemy, że w miesiącu lipcu biblioteka miejska nie będzie czynna           z powodu skontrum księgozbioru.


W miesiącu sierpniu biblioteka będzie czynna od 8.00 do 16.00.

Za utrudnienia przepraszamy.


 28.06.2017r 5-latki z Przedszkola Nr 4 po raz ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyły w zajęciach " Z kredkami przez Polskę".Na dzisiejszym spotkaniu rozmawialismy o województwie pomorskim (wiadomo dlaczego - WAKACJE!)           - o tym , co można ciekawego zobaczyć , a nie tylko wykąpać się w morzu.

 22.06.2017r 4-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki  pt " Wyścig Smerfów". Spotkanie odbyło się w ramach cyklu " Klasyka smyka".


 21.06.2017r odbyło się ostatnie , w tym roku szkolnym, spotkanie z cyklu " Szlakiem legend polskich" , w którym uczestniczą wychowankowie z Internatu OSW. Tym razem odwiedziliśmy woj. śląskie. Poprzez zabawę , dzieci poznały zabytki oraz atrakcje turystyczne . W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali kilku podstawowych informacji o województwie ( praca z mapą) oraz pokolorowali planszę  z ważniejszymi atrakcjami. 12.06.2017r 6-latki z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 1 wyruszyły w ostatnią podróż, tym razem do Afryki. Przyglądając się mapie i przeglądając książki , wysłuchały podstawowych informacji o tym kontynencie . W trakcie spotkania dzieci wysłuchały również fragmentu książki Łukasza Wierzbickiego " Afryka Kazika".

 9.06.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 4 wzięły udział w ostatnim już spotkaniu z cyklu     " A to Polska właśnie", w trakcie którego poznawały zabytki i atrakcje turystyczne kilku większych miast polskich.


 8.06.2017r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania o przygodach uroczych,niebieskich ludzików pt " Wyścig smerfów". w trakcie rozmowy , dzieci stwierdziły, że ze wszelkich nowinek technicznych należy korzystać rozsądnie.

 7.06.2017r 4-latki z Przedszkola Nr 4 po raz ostatni wysłuchały przestróg Dominika - tym razem zawartych w opowiadaniu " Oj,wysoko!". Dzieci dowiedziały się , że nie wolno wchodzić na parapety, przechylać się przez barierki na balkonie oraz co znaczy powiedzenie " bujać w obłokach".
 2.06.2017r bibliotekę naszą odwiedzili  niezwykli goście!!

Kto taki? SMERFY! Oczywiście , nie były zaskoczone .że znalazły książeczki o swoich przygodach. Pozdrowiły serdecznie naszych czytelników i zachęcają do przyjścia do biblioteki.


 26.05.2017r w ramach XI Spotkania Znajomych Podróżników odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim, autorem książek dla dzieci i młodzieży, redaktorem , miłośnikiem zwierząt i pasjonatem podróży.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli. Pan Łukasz , poprzez zaproszenie dzieci na scenę, pozwolił im wcielić się w opisywane postacie a przygotowana prezentacja przybliżyła uczestnikom prawdziwych bohaterów opisanych w książkach. W trakcie prelekcji autor zaprezentowal wszystkie napisane do tej pory książki ( " Afryka Kazika", " Dziadek i niedźwiadek", " Wyprawa niesłychana Benedykta  i Jana").W Głogówku miała miejsce premiera książki           " Machiną przez Chiny".

Oczywiście biblioteka zakupiła wszystkie książki a Pan Łukasz wszystkie pięknie podpisał .


 25.05.2017r 4-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki o przygodach Domisiów      pt " Wycieczka - wielkie pakowanie". W trakcie rozmowy dzieci opowiadały o swoich wycieczkach , o tym , co należy ze sobą zabrać i jak należy się zachowywać.

  25.05.2017r w godzinach rannych ,uczniowie z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1 zostali przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Przed pasowaniem dzieci musiały wykazać się znajomością zasad zachowania w bibliotece oraz umiejętnością czytania.Po uroczystym przyrzeczeniu pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki miejskiej.

 19.05.2017r 5-latki z Przedszkola Nr 4 poznały kolejne województwo, tym razem było to  woj. dolnośląskie.Przeglądając książki , mogły zobaczyć atrakcje turystyczne , zabytki i inne ciekawe miejsca.

 12.05.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 4 poznawały faunę i florę Polski. Przeglądając książki , przedszkolaki rozmawiały o znanych roślinach i zwierzętach występujących w najbliższej okolicy oraz na terenie Polski. W trakcie spotkania  dzieci  zwróciły uwagę na konieczność ochrony przyrody .


 12.05.2017r przed południem bibliotekę naszą odwiedziły 2-3-latki z Przedszkola      Nr 4. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt " Nie warto się obrażać", w którym Domisie przekonują, że szkoda czasu na gniewanie się na siebie .


 

 10.05.2017r 4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania " Fajny pożar".       W trakcie rozmowy dzieci dowiedziały się o zagrożeniach zwiążanych z ogniem , wymieniały na co należy uważać aby nie doszło do pożaru  oraz jak należy reagować gdy do niego dojdzie.

 

 


 

8.05.2017r 6-latki z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 1 w trakcie dzisiejszych zajęć  poznawały Chiny . Oglądając zdjęcia, wysłuchały podstawowych informacji o położeniu geograficznym ( jednocześnie odnajdując państwo na mapie) i  atrakcjach turystycznych. Po wysłuchaniu wiersza " Wielki Mur Chiński" pokolorowały obrazki, które zostały wywieszone w bibliotece.  20.03.2017r  uczniowie z klas V ze Szkoły Podstawowej Nr 1 spotkali się z Agnieszką Tyszką , autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Młodzież miała okazję nie tylko wysłuchać jak tworzy swoje książki Pani Agnieszka, ale również, pracując w grupach, dzielili się swoimi pomysłami na przygotowanych przez autorkę kartkach.

Oczywiście , nie mogło zabraknąć pamiątkowych fotografii i autografów na zakupionych wcześniej książkach pisarki.

Agnieszka Tyszka - absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Waeszawskiego. Z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Jest autorką wielu powieści dla dzieci i młodzieży. W 205 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę    " Róże w garażu"

 


16.03.2017r      4-latki z  Przedszkola  Nr 3 wysłuchały opowiadania o tym, jak Bolek i Lolek zakładali agencję detektywistyczną.

 


15.03.2017r 5-latki z Przedszkola Nr 3 , razem z Dominikiem ,uczyli się o tym, co mogą sami jeść , a co muszą podać im dorośli.Dowiedziały się również na co zwrócić uwagę przy wyborze jedzenia ( terminy ważności).


 


13.03.2017r 4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania o kolejnych przygodach Dominika i jego psa - Juniora.

 


13.03.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 1 odwiedziły naszą bibliotekę i wysłuchały opowiadania o Muminkach. Pokolorowane obrazki zostały wywieszone w czytelni.


 10.03.2017r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wyśłuchały opowiadania o przygodach Bolka i Lolka pt. " Biuro śledcze", mówiące o tym , jak bohaterowie zakładają agencję detektywistyczną.

 W dniach 9.03 oraz 10.03.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 3 i Nr 4 w ramach cyklu       " A to Polska właśnie" bardziej szczegółowo zajęły się tematem wód. W trakcie spotkania usłyszały informacje o Morzu Bałtyckim, rzekach i jeziorach polskich. Podczas rozmowy wymieniały jak człowiek wykorzystuje wodę, jak należy dbać o jej czystość.

9.03.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 3

10.03.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 4

 6.03.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 1 poznawały kolejny kontynent, tym razem Amerykę Południową oraz bardziej szczegółowo jeden z krajów , a mianowicie -Brazylię. Po wysłuchaniu kilku informacji , obejrzeniu zdjęć oraz odnalezieniu państwa na mapie, dzieci wysłuchały wiersza pt. " Amazońska dżungla".


 2.03.2017r w bibliotece odbyły sie warsztaty ze Zbigniewem Masternakiem,            w trakcie których uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 spisywali  własne pomysły na scenariusz filmowy , którego akcja działa by się w naszym mieście.

 

Zbigniew Masternak zadebiutował w 2000 na łamach "Twórczość" dwoma opowiadaniami z Księstwa. Księgi drugiejNiech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006 ukazał się jego debiut książkowy – powieść Niech żyje wolność (poprawiona wersja Księstwo. Księga druga) oraz druga powieść pt. Chmurołap. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się w 2008 trzecia powieść Zbigniewa Masternaka – Scyzoryk. Trzy pierwsze księgi Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, które zostały wydane w jednym tomie w 2011, tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. Księstwo. W 2014 roku ukazała się księga czwarta cyklu pt. Nędzole, którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. Autor zamierza kontynuować cykl Księstwo o kolejne księgi, chce opisać całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć.

Jego powieści i opowiadania tłumaczono na język wietnamski, mongolski, bułgarski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski.

 1.03.2017r. 5-latki z Przedszkola Nr 4 wzięły udział w kolejnych zajęciach z cyklu     " Z kredkami przez Polskę" . Tym razem dzieci poznawały woj. małopolskie.           Po wysłuchaniu legendy " O krakowskich psach i kleparkich kotach" wykonały ilustracje  , które zostały wywieszone w bibliotece.

 17.02.2017r    DZIEŃ KOTA

W bibliotece miejskiej odbyły się zajęcia podczas których dzieci, przeglądając książki oraz wykonując różnego rodzaju zadania, poznały historię kota domowego.               W trakcie rozmowy, wymieniały gatunki dzikich kotów , wyszukując jednocześnie podobieństw i różnic między nimi.Przypominały sobie również bohaterów literackich     i filmowych.


 16.02.2017r w filii bibliotecznej Baszta odbyły sie zajęcia dla dzieci w ramach akcji     " Ferie z Domem kultury"


 W dniach 9.02.2017r i 10.02.2017r  dzieci 3 i 4-letnie wysłuchały kolejnej bajki          z cyklu " Klasyka smyka". Tym razem była to " Roszpunka'.

9.02.2017r 4-latki z przedszkola Nr 3


 10.02.2017r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4

 8.02.2017r 5-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały opowiadania pt. " Jak tu ślisko",      w którym Dominik radzi , żeby zawsze patrzeć pod nogi i sprzątać porozlewaną wodę   ( lub inną ciecz - np. olej w kuchni)oraz zbierać zabawki lub inne rzeczy         ( np. ogryzek).

 7.02.2017r dzieci z Internatu OSW poznały  prawa, które mają przebywając w szpitalu. Wykonując różne zadania, omawiano poszczególne punkty Karty Praw Dziecka - Pacjenta.Zajęcia zostały przygotowane na podst. książki Grzegorza Kasdepke " Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko".

 6.02.2017r 4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania pt. " Ałła, gorące" ,     w którym Dominik przestrzega przed kolejnymi niebezpieczeństwami , które mogą się dzieciom przytrafić  w domu.Tym razem opowiadał o przedmiotach, którymi można się poparzyć.Aby dobrze wszystko zapamiętać, starszaki pokolorowały obrazek    z tymi rzeczami.

 6.02.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 1 poznały kolejny kraj z Ameryki Północnej - Meksyk. Po odnalezieniu państwa na mapie, dzieci przeglądając ilustracje w  książkach, wysłuchały kilku informacji o Meksyku oraz wiersz pt. " Starożytne miasto Azteków", a następnie pokolorowały obrazek przedstawiający zabytek.

 W dniach 2.02.2017 oraz 3.02.2017r 6-latki z Przedszkoli Nr 3 i Nr 4 wysłuchały opowieści o kilku polakach - osobach z różnych dziedzin, znanych na całym świecie. W trakcie spotkania dzieci przeglądały książki ze zdjęciami tych osób, rozmawiały o tym, czy dokonania przedstawionych postaci miały wpływ na inne osoby.

2.02.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 3


3.02.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 4


 1.02.2017r 5-latki z Przedszkola Nr 4 poznały atrakcje turystyczne województwa łódzkiego, jego położenie geograficzne oraz wysłuchały kilku informacji ogólnych.    Po wysłuchaniu legendy " Legenda Janusza, czyli skąd pochodzi nazwa miasta łódź" dzieci wykonały ilustracje.

 19.01.2017r dzieci z Przedszkola Nr 3 ( łączona grupa 4,5,i 6-latków)wysłuchały opowieści o królach polskich , a następnie odnajdywały na planszy znanych władców.Pokolorowane przez przedszkolaki portrety zostały wywieszone w bibliotece.

 18.01.2017r dzieci 5-cio i 6-cioletnie z Przedszkola Nr 3 razem z Dominikiem i jego psem Juniorem ,poznawały przedmioty, których należy unikać , aby się nie poparzyć . Po wysłuchaniu opowiadania " Ałła, gorące" przedszkolaki pokolorowały obrazek z niebezpiecznymi rzeczami.

 16.01.2017r 4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania " Muminek pilnuje psa" i po krótkiej rozmowie wykonały ilustracje, które zostały wywieszone w bibliotece.

 16.01.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 1 poznawały Stany Zjednoczone w ramach cyklu " Dookoła świata". Na zajęciach dzieci  poznawały kolejny kontynent - Amerykę Północną. Po krótkiej rozmowie , przedszkolaki odnajdywały na mapie  kraje, oceany oraz inne informacje dot.  kontynentu oraz samych Satanów. Po wysłuchaniu wierszy " Wielkie Stany Zjednoczone " oraz " W Nowym Jorku " pokolorowały obrazki.

 13.01.2017r 6-latki z Przedszkola Nr 4 w ramach zajęć " A to Polska właśnie" poznali władców Polski , przeglądając " Poczet królów i książąt polskich" odnajdywali znanych królów, szczególnie jednego , Jana Kazimierza, gdyż przebywał on w naszej miejscowości podczas potopu szwedzkiego.

 13.01.2017r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania o przygodach Muminka pt " Muminek pilnuje psa"  a następnie pokolorowały obrazki.


  11.01.2017r 5-latki z Przedszkola Nr 4, na kolejnych zajęciach z cyklu " Z kredkami przez Polskę", poznawały woj. mazowieckie. Po wysłuchaniu kilku podstawowych informacji ( położenie geograficzne, najważniejsze miasta, rzeki , atrakcje turystyczne ,itp) dzieci pokolorowały wspólnie planszę edukacyjną , a następnie wysłuchały legendy warszawskiej pt. " O szlachetnym Gryfie i pięknej syrence".

 

 13.12.2016r dzieci z Internatu OSW wzięły udzial w ostatnich już , w tym roku , zajęciach pt " Mam prawo". Tym razem , wykonując różne zadania, poznały treść art. 28 Konwencji o Prawach Dziecka mówiącego o tym, że mają one prawo do nauki.


 12.12.2016r dzieci z Przedszkola Nr 1 wysłuchały opowiadania pt " Świąteczne przyjęcie" mówiące o zwyczajach świątecznych w różnych krajach.


 W grudniu dzieci z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajek świątecznych

8.12.2016r  4-latki wysłuchały opowiadania pt. " Bombka"


9.12.2016r 6-latki wysłuchały bajki pt "Pluszowy reniferek"


14.12.2016r 5-latki wysłuchały bajki pt "" Przyjaciele św.Mikołaja" W grudniu dzieci z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajek o św.Mikołaju


2.12.2016r 3-4-latki wysłychały bajki pt. " Przygoda św. Mikołaja"


2.12.2016r 6-latki wysłuchały bajki pt. " Noc wigilijna"


5.12.2016r 4-latki wysłuchały bajki pt. " Bajkowe święta"


7.12.2016r 5-latki wysłuchały bajki pt. "Świąteczne przyjęcie"


 14.11.2016r  uczniowie z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Głogówku spotkali się        z Panią Katarzyną Ryrych .

Katarzyna Ryrych uczy angielskiego ,maluje obrazy i pisze książki dla dorosłych, młodzieży oraz , jak sama mówi, " drobiazgu". Dwukrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Jej powieśc " O Stephenie Hawkingu " otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities, a " Król"( napisany w 13 dni!) został wyróżniony w konkursie Książka Roku 2015.

Podczas spotkania ,Pani Katarzyna dzieliła się z nami opowieściami ze swojego życia , które umiejętnie wplotła w swoje książki.

Zagorzała pacyfistka (jak mówi o sobie)uczy naszych żołnierzy języka angielskiego, by Ci , wyjeżdżając na misje mogli się porozumiewać z innymi żołnierzami.

Na zakończenie , opowiedziała nam o książce, która będzie wydana w 2017r  -           " Tylko dla Twoich oczu".

 

 10.11.2016 r 5-latki z Przedszkola Nr 4  przeglądając  książki z pięknymi zdjęciami , poznały najpiękniejsze zakątki woj. opolskiego. W trakcie spotkania usłyszały również kilka ważnych informacji geograficzno- turystycznych ( położenie na mapie , największe miasta, rzeki ,jeziora , atrakcje turystyczne). Na zakończenie, wysłuchały legendy " Jak utopiec Opole uratował" oraz wykonały ilustracje " opolskiej Wenecji".

 

  

 7.11.2016r 6-latki z oddziału przedszkolnego SP Nr 1 wzięły udział w  spotkaniu         z cyklu " Dookoła świata". Tym razem wybraliśmy się do kolejnego europejskiego państwa - Angli. Dzieci odnalazły położenie państwa na mapie, wysłuchały kilku ciekawostek , obejrzały zdjęcia z największymi atrakcjami turystycznymi oraz wysłuchały wierszy o Anglii.

 4.11.2016r 6-latki z Przedszkola Nr 4 po raz kolejny wzięły udział w spotkaniu z cyklu " A to Polska właśnie". W związku ze zbliżającym się  Narodowym Świętem Niepodległości, dzieci wysłuchały wiersza pt. " 11 listopada".  Po krótkiej rozmowie, pokolorowały obrazki tematycznie związane ze świętem.

 4.11.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały opowiadania o przygodach Misia Uszatka pt. " Przygoda w sklepie".Po krótkiej rozmowie maluchy pokolorowały obrazki, które zostały wywieszone w bibliotece.

 


         

25.10.2016r wychowankowie z Internatu OSW, wykonując różnego rodzaju zadania, poznali kolejne art. Konwencji o Prawach Dziecka.Tym razem były to art. 20 i 21 , mówiące o tym, że państwo powinno zapewnić dzieciom opiekę  wtedy ,kiedy  nie mogą z jakichś powodów mieszkać z rodzicami.

 

            WAŻNA   INFORMACJA!!!

        Informujemy , że w dniu 31.10.2016r

   biblioteka miejska w Głogówku będzie nieczynna.

   Za utrudnienia przepraszamy.

 21.10.2016r bibliotekę naszą odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej                w Szonowie. Dzieci z klas I-III wzięły udział w zajęciach pt. " Biblioteka naszych marzeń" , a starsi, czyli klasy IV-VI w lekcji pt. " Czasopismo jako źródło informacji    i rozrywki"

 20.10.2016r 6-latki z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Nr 1 po raz pierwszy wzięły udział w zajęciach z cyklu " Dookoła świata". Podróż rozpoczęliśmy od europejskiego państwa - Włoch. Podczas krótkiej rozmowy dzieci dowiedziały się kilku faktów dotyczących położenia geograficznego ( usytuowanie na mapie , stolica , najważniejsze miasta )oraz zobaczyły zdjęcia  atrakcji turystycznych  kilku miast       ( Wenecja, Rzym, Pompeje ).


 13.10.2016r 6-latki z Przedszkola Nr 3 uczestniczyły w pierwszym spotkaniu z cyklu   " A to Polska właśnie", podczas którego wysłuchały wierszy  " Symbole narodowe". W trakcie krótkiej rozmowy potwierdziły , że dla każdego obywatela bardzo ważne są hymn, godło oraz flaga.

 12.10.2016r 4-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki pt. " Brzydkie kaczątko" - było to pierwsze spotkanie z cyklu " Klasyka smyka".

 12.10.2016r 5-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały opowiadania " Sam w domu" ,które miało uzmysłowić dzieciom , jak niebezpieczne może być to , kiedy same otwierają drzwi. W trakcie rozmowy przedstawiały różne sposoby zabezpieczania     się przed obcymi.

 10.10.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały pierwszego opowiadania              z cyklu " Bezpieczni w domu" - pt. "Sam w domu". W trakcie krótkiej rozmowy dzieci uświadomiły sobie ,że nie należy nigdy samemu otwierać drzwi oraz poznały sposoby zabezpieczeń przed wejściem do domu osób obcych ( zamontowanie domofonów, systemów alarmowych, wizjerów w drzwiach).

 7.10.2016r - naszą bibliotekę odwiedziły również 6-latki z Przedszkola Nr 4.          Starszaki wzięły udział w spotkaniu pn " A to Polska właśnie".  W trakcie zajęć dzieci , patrząc na mapę, zapoznały się z położeniem geograficznym  Polski, podstawowym podziałem administracyjnym  ( wprowadzenie pojęć : gmina, powiat, województwo) . Po wysłuchaniu wierszy o symbolach narodowych, rozmawialiśmy o ich znaczeniu dla każdego Polaka. Następnie dzici wykonały ilistracje, które zostaną wywieszone       w bibliotece.

  7.10.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 pierwszej bajki z cyklu "Klasyka smyka"    pt." Brzydkie kaczątko". Po krótkiej rozmowie maluszki pokolorowały obrazki, które zostaną wywieszone w bibliotece.

 5.10.2016 r 5-latki z przedszkola Nr 4 wzięły udział w pierwszym spotkaniu z cyklu   " Z kredkami przez Polskę". Po wysłuchaniu wiersza   " Polska" pokolorowały obrazek, na którym w trakcie następnych spotkań, będą zaznaczać miasta ,             o których będziemy czytać legendy.

 Spotkanie z Wojciechem Widłakiem.

 

22.09.2016r  odwiedził  nas Wojciech Widłak, aby spotkać się z małymi czytelnikami naszej biblioteki.

" Z małych rzeczy powstają rzeczy wielkie" - to myśl przewodnia spotkania.         Pan Wojciech opowiadał, jak po otrzymaniu maleńkiej karteczki z rysunkiem Pana Kuleczki, rozpoczął pisarską przygodę z tym bohaterem. Pierwsze opowiadanie pojawiło się w 1998 roku na łamach miesięcznika " Dziecko", którego w tamtym czasie byl redaktorem. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać ciekawych informacji na temat powstawania książki ( od pomysłu do wydruku).

Po spotkaniu autor podpisywał książeczki zakupione przez dzieci.

Zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji " Życie Głogówka".


 

     W dniach 16.09 i 19.09 odwiedziliśmy dzieci  w Przedszkolu nr 4 oraz Szkole Podstawowej Nr 1 aby przybliżyć  postać Pana Kuleczki - bohatera książeczki napisanej przez Pana Wojciecha Widłaka.Po przeczytaniu opowiadania oraz krótkiej rozmowie dzieci wykonały portrety Pana Kuleczki.

Ilustracje zostały wywieszone w Domu kultury.

 

 
 

      

                         UWAGA!

               ZMIANA GODZIN PRACY!

          W dniach od 01.07.2016r do 31.08.2016r

          biblioteka czynna w godz.od 8.00 do 16.00.

        

         Za utrudnienia przepraszamy.

 22.06.2016r  odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z cyklu " Mam prawo" dla dzieci z Internatu OSW. W trakcie spotkania uczestnicy , wykonując różne zadania, poznali treść 17 art. Konwencji oraz przypomnieli sobie wszystkie poznane do tej pory prawa dzieci.

Spotkanie zakończyło się wspólnym przygotowaniem deseru oraz wręczeniem upominków.

 14.06.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 3 po wysłuchaniu bajki " Zaginiona krowa Karolina" rozmawiały o tym, że zawsze należy słuchać rodziców i nie oddalać się od nich.

 14.06.2016r 5-6-latki z Przedszkola Nr 3 razem z Bolkiem i Lolkiem dotarły do Gdyni, gdzie po wielu przygodach odnaleźli " porywacza" swoich plecaków. Okazało się ,   że był  nim .... Nie , nie zdradzę - zapraszam do przeczytatnia książki pt. " Podróże Bolka i Lolka - Polska."

 

 9.06.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki pt " Bambi". Było to ostatnie spotkanie z cyklu " Witajcie w mojej bajce".

 8.06.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki pt " Zaginiona krowa Karolina" . Była to ostatnia opowieść z cyklu " Zwierzęta w literaturze".

 3.06.2016r odwiedziły nas również dzieci 5-6-letnie z Przedszkola Nr 4 by wysłuchać ostatniej rady Liska Ekslibriska . Tym razem była to myśl, że " Przyjaciela warto mieć". Starszaki  podczas krótkiej rozmowy stwierdziły ,że przyjaciela trzeba szanować - nie dokuczać mu, nie okłamywać i zawsze mieć dla niego czas.

 3.06.2016r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 uczestniczyły w spotkaniu z cyklu " Książki - zabawki". W trakcie słuchania bajki pt " Samochody ratunkowe" dzieci wybierały samochód o którym akurat była mowa, i ustawiały na planszy dołączonej do książeczki.Podczas zajęć , maluszki dowiedziały się , które  służby ratunkowe wzywane są do chorego ( czy wypadku) , do pożaru ,czy innych zdarzeń.


 


2.06.2016r. 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały ostatniej w tym roku szkolnym bajki z cyklu " Zwierzęta w literaturze" - " Kolorowe drażetki ' . Bajka opowiada o przygodzie, jaka spotkała Misia Uszatka i jego przyjaciół. Jak się okazało " kolorowe drażetki" - to nie pyszne cukierki, tylko tabletki, które zjadły króliczki. I gdyby nie szybka pomoc Uszatka, nie wiadomo jak wszystko by się skończyło.


 1.06.2016r wychowankowie z Internatu OSW uczestniczyli  w kolejnych zajęciach     z cyklu " Mam prawo".    Tym razem, poprzez zabawę  poznali art. 15  Konwencji    o Prawach  Dziecka , mówiący o tym, że  każde dziecko ma prawo spotykać się         z przyjaciółmi oraz, za zgodą rodziców przystępować do różnych stowarzyszeń         i organizacji - o ile nie zagrażają one Jego bezpieczeństwu.

W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć życzeń i słodkich upominków - wiadomo - DZIEŃ DZIECKA!

 

 10.05.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały kolejnej bajki, w której bahaterami były zwierzęta pt " Odrzucony przyjaciel".

 9.05.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki pt " Król Midas".W trakcie rozmowy dzieci stwierdziły, że nie zawsze nasze marzenia są dla nas dobre - złoty dotyk króla sprawił, że jego ukochana córka zamieniła się w złoty posąg.

 9.05.2016r 5-6-latki z Przedszkola Nr 3 razem z Bolkiem i Lolkiem zwiedzały wrocławskie Zoo oraz Ogród botaniczny.

 6.05.2016r 5-6-latki z Przedszkola Nr 4 razem z Liskiem Ekslibriskiem , uczyły się jak zachować czystośc wokół siebie. Po wysłuchaniu wiersza " O czystości zwrotek kilka", przedszkolaki opowiadały jak pomagają sprzątać w domu i w przedszkolu.

 6.05.2016r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 poznały kolejną formę książki- zabawki          ( książeczka z magnesami) oraz wysłuchały bajeczki pt " Zabawy w oceanie".          W trakcie czytania, przyczepiały magnesy w odpowiednie miejsca w tekście.

 5.05.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki pt. " Król Midas",mówiącej    o tym, że w życiu jest coś cenniejszego niż złoto.

 4.05.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki pt " Odrzucony przyjaciel". W trakcie rozmowy dzieci stwierdziły , że nie jest ważne jak ktoś wygląda, ale czy jest dobrym kolegą.

 


 

27.04.2016r wychowankowie z Internatu OSW w Głogówku uczestniczyli w zajęciach pn. " Selekcja". W trakcie spotkania, rozwiązując różne zadania, poznali treść oraz zastosowanie w życiu art. 30 Konwencji o Prawach Dziecka ( każdy ma prawo do posiadania i korzystania z własnej kultury, do wyznawania i praktykowania swojej religii i używania własnego języka).


 

 22 kwietnia to dzień , w którym obchodzony jest Dzień Ziemi. Nasza biblioteka przygotowała zajęcia dla dzieci , w których udział wzięły  6-latki z Przedszkola Nr 4 oraz uczniowie z klasy II a ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Temat przewodni spotkania - " Palący temat- niska emisja".

Na początku dzieci wysłuchały " listu Ziemi " ,  zapoznały się ze znaczeniem słowa " ekologia"  oraz wysłuchały książeczki pt. " O tym jak fabryka mała okolicę zatruć chciała". w trakcie rozmowy uczestnicy opowiadali jak można ochronić Ziemię przed zanieczyszczeniem powietrza ( zakładanie specjalnych filtrów, w piecach nie wolno palić plastiku, sadzenie nowych drzew , itp.).Następnie wzięły udział w kilku zabawach mających na celu poznanie i utrwalenie zachowań mających na celu ochronęśrodowiska . Na zakończenie wspólnie, podzieleni na grupy, wykonali prace plastyczne.

 

 

Link do krótkiego filmiku z zajęć

 


20.04.2016r w filii bibliotecznej BASZTA  odbyło się spotkanie  z Panem Markiem Baronem, promującym swoją książkę " Wokół tajemnicy Medziugorja". W trakcie prelekcji, autor przedstawił w kilku słowach uwarunkowania geograficzno-kulturowe i religijno-historyczne miejsca objawień. Następnie, posiłkując się prezentacją multimedialną, przedstawił osoby mające objawienia , miejsce tychże objawień oraz kilka świadectw ludzi, którzy doznali różnych łask po odbyciu przez nich ( lub ich bliskich) pielgrzymki i modlitwy w Medziugorje.

Na zadawane po spotkaniu pytania, Pan Marek odpowiadał chętnie, nie szczędząc słuchaczom informacji zarówno  ze swojego życia osobistego , jak również dotyczących Medziugorja.

 

 


 

Dnia 14.04.2015 bibliotekę BASZTA odwiedzili bracia prenowicjusze. W czasie spotkania zobaczyli zbiory biblioteki oraz poznali historię baszty.

Marianna Gornig
 

 

 Link do strony promującej książkę

https://www.youtube.com/watch?v=EzKgDTj2ics

13.04.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki pt " Gołębica Patrycja" mówiącej o przyjażni trzech zwierzątek. W trakcie krótkiej rozmowy dzieci opowiadały jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń, i co to znaczy " mieć przyjaciela".

 

 11.04.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki pt. " Książę i żebrak".        W trakcie krótkiej rozmowy, dzieci stwierdziły, że nie ważne jest to, czy jesteśmy biedni ,czy bogaci , bo i tak wszyscy mają swoje troski i zmartwienia.

 11.04.2016r 5-6-latki z Przedszkola Nr 3 razem z Bolkiem i Lolkiem odwiedzili Tarnowskie Góry, a w szczególności Sztolnię Czarnego Pstrąga.

 8.04.2016r 5-6-latki z Przedszkola Nr 4 razem z Liskiem Ekslibriskiem zajęły się problemem zanieczyszczenia Ziemi. Po wysłuchaniu wiersza " Jak z Ziemi wysypiska nie zrobić" zastanawiały się , co należy robić, aby Ziemia była czysta , poznały pojęcie " recykling". Rozmawiały również o oszczędzaniu wody oraz segregacji śmieci.

 8.04.2016r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 poznały kolejną formę książki- zabawki. Tym razem była to kolorowanka.Ponieważ nie tak dawno były święta , to przeczytaliśmy bajeczkę pt. " Pisanka z niespodzianką". Przeglądając książeczkę, dzieci dowiedziały się , że można ją nie tylko poczytać , ale również pokolorować.

 7.04.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki " Książę i żebrak". Opowiadanie to stało sie inspiracją do rozmowy o tym, czego byśmy chcieli ,             a tym czego potrzebujemy. Dzieci potrafiły rozróżnić sytuację społeczną głównych bohaterów oraz tłumaczyły potrzebę jej zmiany.

 

 6.04.2016r wychowankowie z Internatu OSW zapoznali się z 12 i 13 art. Konwencji O Prawach Dziecka.Po przeczytaniu tekstu pt " Wywiadówka" wykonali kilka zadań mających na celu przybliżenie treści w/w artykułów. W trakcie rozmowy wymieniali sytuacje, w których mają one zastosowanie. Spotkanie zostało przygotowane w ramach cyklu " Mam prawo!".

 


 

 

Ostatecznie na podium stanęły drużyny:

 

Chwilka odpoczynku przed powrotem do przedszkola

 Finał konkursu " Lofting - przyjaciel zwierząt"

4.04.2016r w sali widowiskowej domu kultury odbył się finał konkursu dla klas trzecich szkół podstawowych " Lofting - przyjaciel zwierząt". Do konkursu przystąpiły :

- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Głogówku 

- Szkoła Podstawowa Nr 2 w Głogówku

- Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich

- Szkoła Podstawowa w Biedrzychowicach

W finale wystąpiło  pięć 3-osobowych drużyn ( SP nr 1 reprezentowały dwie drużyny). Dla finalistów przygotowano siedem konkurencji zespołowych (m.in. krzyżówka,uporządkowanie w odpowiedniej kolejnośći zdarzeń, odgadywanie imion bohaterów, odpowiedzi na pytania).Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczestnicy mogli zdobyć maksymalnie 15 pkt. Ponieważ uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani - konieczna była dogrywka. O pierwsze miejsce powalczyły dwa zespoły - ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Głogówku oraz Szkoły Podstawowej w Biedrzychowicach.

 

Ostatecznie na podium stanęły drużyny:

I miejsce   - Szkoła Podstawowa Nr 2 w składzie: Zuzia 

                   Kuberczyk,Nicole Larysz ,Olivia Wójcik

II miejsce   - Szkoła Podstawowa w Biedrzychowicach w        

                   składzie:Emilia Buniak, Jasmina Lerch, Brajan Magosz

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich w składzie:  

                   Hanna Ćwięczek,Jakub Kogut, Kacper Piotrowski

Szkołę Podstawową  Nr 1 w Głogówku reprezentowały:

klasa III a w składzie:Samanta Hajduk,Julia Marmon,Stefan Wilde

klasa III b w składzie:Olivia Burczyk,Julia Terefełko, Armin Tomasiak.


Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy finaliści pamiątkowe dyplomy i slodycze.

 

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie:

 

- przewodniczący  Arkadiusz Maus

 

- członek              Brygida Kremser

 

- członek              Renata Langfort

 

zdjęcia dzięki uprzejmości red. " Życie Głogówka"


 

W miesiącu marcu w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia "Wielkanoc na Śląsku". W czasie zajęć uczestnicy wysłuchali wiersza "Już Wielkanoc", a następnie dowiedzieli się jak dawniej przygotowywano się do świąt. Poznali także obrzędy oraz wierzenia i przesądy z nimi związane. Na zakończenie dzieci wykonywały ozdoby wielkanocne.

Marianna Gornig

 Zdrowych i pogodnych świąt ,mokrego dyngusa wszystkim czytelnikom składają pracownicy biblioteki.


               �% alt="" />11.03.2016r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 po raz pierwszy wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanym spotkaniu z bajką. Maluchy w trakcie zajęć poznawać będą tzw. książki - zabawki. Zobaczą , że książka nie musi być koniecznie wykonana z papieru i służyć tylko do czytania. W dniu dzisiejszym  dzieci zapoznały się z książeczką, którą można wziąć do kąpieli i co jeszcze zabawniejsze - wydaje    dźwięki !

 

 11.03.2016r 2-3-latki z Przedszkola Nr 4 po raz pierwszy wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanym spotkaniu z bajką. Maluchy w trakcie zajęć poznawać będą tzw. książki - zabawki. Zobaczą , że książka nie musi być koniecznie wykonana z papieru i służyć tylko do czytania. W dniu dzisiejszym  dzieci zapoznały się z książeczką, którą można wziąć do kąpieli i co jeszcze zabawniejsze - wydaje    dźwięki !

 

 10.03.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki pt. " Magiczna lampa Aladyna". W trakcie rozmowy dzieci stwierdziły, że w życiu najważniejsza jest miłość i uczciwość, a bogactwo często prowadzi ludzi do robienia złych rzeczy.

 

 9.03.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki " Zemsta ptaków", która opowiada o tym,że warto być dobrym nie tylko dla ludzi , ale także dla zwierząt        i ptaków, gdyż nigdy nie wiadomo,kiedy przyda nam się  pomoc.

 7.03.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 3  po wysłuchaniu bajki "Magiczna lampa Aladyna" stwierdziły, że w naszym życiu często taka czarodziejska lampa  przydałaby się . Niestety, musimy liczyć na siebie , no i oczywiście ,na przyjaciół.

 7.03.2016r 5-6-latki z Przedszkola Nr 3 razem z Bolkiem i Lolkiem odwiedzili park rozrywki w Kowarach . W trakcie rozmowy dzieci dowiedziały się co to jest miniatura ( Park Miniatur) i czy warto odwiedzać takie miejsca.

 


 

W miesiącu styczniu i lutym w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia           "Od ziarenka do bochenka". W czasie lekcji dzieci wysłuchały wiersza B. Szota pt."Pieczywo", a następnie poznały historię powstania chleba. Robiły mąkę na starych kamiennych żarnach oraz poznały przedmioty potrzebne do wypieku chleba. Na zakończenie posłuchali legendy o chlebie i kolorowali obrazki.

Marianna Gornig


 Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem


3.03.2016r bibliotekę  naszą odwiedził Roman Pankiewicz , autor tryptyku                " Trzy żywioły":

styczeń 2012r -" Islandia trzeci żywioł"

styczeń 2014r -" Matuszka Rossija pierwszy żywioł"

styczeń 2016r - "Niemcy moja mała ojczyzna drugi żywioł".

I właśnie ta ostatnia książka była inspiracją do dzisiejszej prelekcji, w której uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Głogówku.Mieliśmy okazję wysłuchać krótkiej historii Niemiec  od późnego antyku do czasów współczesnych, opowiedzianej językiem zrozumiałym dla czytelnika nie mającego na co dzień        do czynienia z historią.Całość przeplatana ciekawymi zdjęciami i filmami dokumentalnymi. Na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem film ukazujący technikę wojenną III Rzeszy.

Książka %.

 

 1.03.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały bajki pt. " Zemsta ptaków" mówiącej o przyja


ierząt, a w tym przypadku  - ptaków.Jeżeli chcecie poznać szczegóły - to zapraszamy do biblioteki!!!

 

 

   


24.02.2016r  wychowankowie z Internatu OSW po przeczytaniu tekstu " Nagranie" rozwiązywali różne zadania mające na celu przybliżenie treści 9 art. Konwencji         o Prawach dziecka, mówiącej o tym, że nikt nie ma prawa rozdzielic dzieci z ich rodzicami , o ile Ci nie wyrządzają dzieciom żadnej krzywdy ani ich nie zaniedbują.

 22.02.2016r po południu odwiedziły nas 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 by wysłuchać bajki pt " Stoliczku, nakryj się". Podczas rozmowy dzieci stwierdziły, że dobre uczynki są nagradzane , a kara zawsze spotyka nieuczciwych ludzi.

 

 

 

 

  

 19.02.2016r .Ponieważ pogoda nadal nie sprzyja spacerom, również dzisiaj odwiedziłam Przedszkole Nr 4  by ws2" />

 


 18.02.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały bajki " Stoliczku, nakryj się".    W trakcie krótkiej rozmowy, stwierdziły, że trzeba być uczciwym i dobrym człowiekiem, bo złych spotyka zasłużona kara.

 

 17.02.2016r  - to dzień , w którym w wielu miejscach na świecie obchodzi się Dzień Kota. Nie chcieliśmy być gorsi ,dlatego też 3-4-latki z Przedszkola Nr 4 ,które nas odwiedziły, wysłuchały bajeczki o kotkach. W trakcie rozmowy, przedszkolaki opowiadały o swoich pupilach, o tym, co lubią, co jedzą oraz jak je pielęgnują.

 

 16.02.2016r 3-4-latki z PrzedszkolaNr3 odwiedziły bibliotekę, by wysłuchać bajki pt. " Niemądre kotki", mówiącej o tym, że czasem warto mieć mniej, niż nie mieć nic.Chcecie wiedzieć o co chodzi? Zapraszamy do biblioteki!

 FERIE W BIBLIOTECE

3.01.2016r - " Przygoda na safari"

W trakcie zajęć dzieci wysłuchały opowiadaCspan style="font-size: medium; color: #ffcc99;">

14.01.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały kolejnej bajki z cyklu " Witajcie w mojej bajce" .Dzieci razem z główną bohaterką- Dorotką , wędrowały przez czarodziejską krainę słuchając bajen>22.02.2016r po południu odwiedziły nas 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 by wysłuchać bajki pt " Stoliczku, nakryj się". Podczas rozmowy dzieci stwierdziły, że dobre uczynki są nagradzane , a kara zawsze spotyka nieuczciwych ludzi.
re zostaną wywieszone w bibliotece.

 27.01.2016r wychowankowie z Internatu OSW zapoznali się z art. 7 Konwencji       Praw Dziecka , mówiącym o tym , że każdF>%m razem odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. Dzieci obejrzały foti3.jpg" alt="" />� celu przybliżenie  art.6  Konwencji   o Prawach Dziecka mówiącej o tym, że każde dziecko ma prawo do życia. 

27.01.2016r 3-4-latki z Przedszkola Nr 415.01.2016r 5-6-latki z Przedszkola Nr4 wysłuchały wiersza pt. " Co wypada, a co nie, przy stole" , w którym Lisek Ekslibrisek uczy dzieci jak zachowywać się podczas posiłków, jakich używać sztućców do kolejnych potraw.

 14.01.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 wysłuchały kolejnej bajki z cyklu " Witajcie w mojej bajce" .Dzieci razem z główną bohaterką- Dorotką , wędrowały przez czarodziejską krainę słuchając bajeczki- " Czarnoksiężnik z Krainy Oz".

  12.01.2016r 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały skróconej wersji książki             " Czarnoksiężnik z Krainy Oz". Dzieci podczas krótkiej rozmowy opowiadały również   o filmowych adaptacjach tej opowieści .Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały ilustracje, które zostana wywieszone w bibliotece.


 

Po świątecznej przerwie wróciliśmy  do naszych stałych zajęć z przedszkolakami.

11.01.2016r 5-6-latki z Przedszkola Nr 3 wysłuchały opowiadania o dalszej podróży Bolka i Lolka po Polsce. Tym razem odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. Dzieci obejrzały fotografie pokazujące fragmenty kopali dostępne dla turystów. Na zakończenie wykonały ilustracje, które zostaną wywieszone w bibliotece.

 W grudniu w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia pt."Święta Bożego Narodzenia na Śląsku". W czasie spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak dawniej przygotowywano się do świąt i jak je obchodzono. Poznali także przesądy oraz wierzenia z nimi związane. Przeczytane zostały też opowieści świąteczne; młodsi wysłuchali bajki "Zaczarowana choinka", a starsi fragmentu książki Heleny Buchner "Opowiastki z nad Brynicy".Na zakończenie dzieci dzieliły się swoimi przeżyciami oraz robiły ozdoby świąteczne.

Marianna Gornig 16.12.2015r odbyło sie kolejne spotkanie z cyklu " Mam prawo!". Tym  razem,  wszystkie   zadania i   konkurencje,   miały  na  celu przybliżenie  art.6  Konwencji   o Prawach Dziecka mówiącej o tym, że każde dziecko ma prawo do życia.W miesiącu grudniu odwiedzające nas przedszkolaki usłyszały bajeczki i opowiadania związane z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia.

16.12.2015r - 3-4-latki z Przedszkola Nr 4-

" Przyjaciele świętego   Mikołaja"

15.12.2015r- 4-5-latki z Przedszkola Nr 3 - " Pluszowy reniferek"

14.12.2015r -5-6-latki z Przedszkola Nr 3-

" Pomocnik świętego Mikołaja"


11.12.2015r - 5-6-latki z Przedszkola Nr 4 - " Najpiękniejsza wigilia"

3.12.2015r - 4-5-latki z Przedszkola Nr 4 - " Noc wigilijna"

 

  

W miesiącu listopadzie w filii bibliotecznej BASZTA odbyły się zajęcia pt. "Historia pisma i książki", w czasie których uczestnicy poadczeniami i pomysłami ( nie było to trudne, ponieważ okazało się ,że niektóre pania rękopiśmienna, a także  kto wynalazł druk. Mieli też okazję stworzyć własną tabliczkę glinianą oraz pisać ptasim piórem. Na zakończenie dzieci rysowały swoje inicjały.

Marianna Gornig

 

 26.11.2015r mieliśmy przyjemność gościć  delegację bibliotekarek z Ukrainy ,             a właściwie z Ivano-Frankivska. Dyrektorka, Pani Lyudmyla Babij, odwiedziła nas       po raz drugi.Krótkie spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Podczas rozmów dzieliłyśmy się swoimi doświadczeniami i pomysłami ( nie było to trudne, ponieważ okazało się ,że niektóre panie mają polskie korzenie i dobrze mówią   po polsku).Ponieważ spotkanie odbyło się w filii Baszta , bibliotekarki zobaczy%Cpopołudniowych w bibliotece odbyły się kolejne zajęcia     z cyklu " Mam prawo!" w których uczestniczyli wychowankowie z Internatu OSW.    W trakcie zajęć uczestnicy rozwiązując różne zadania ( pytania, krzyżówka , puzzle) poznali treść art.2 i 20 Konwencji o Prawach Dzieci, mówiących o tym, że wszyscy, bez względu na wygląd czy przekonania, maja takie same prawa. Konkursy zostały przygotowane na podst. opowiadania " Teatr Konewka" z książki Grzegorza Kasdepke " Mam prawo!".

 

 25.11.2015r w godzinach popołudniowych w bibliotece odbyły się kolejne zajęcia     z cyklu " Mam prawo!" w których uczestniczyli wychowankowie z Internatu OSW.    W trakcie zajęć uczestnicy rozwiązując różne zadania ( pytania, krzyżówka , puzzle) poznali treść art.2 i 20 Konwencji o Prawach Dzieci, mówiących o tym, że wszyscy, bez względu na wygląd czy przekonania, maja takie same prawa. Konkursy zostały przygotowane na podst. opowiadania " Teatr Konewka" z książki Grzegorza Kasdepke " Mam prawo!".